Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Системний підхід до управління



Поняття «система» широко використовується в різноманітних сферах знань, але особливого значення набуло в управлінні в зв’язку з появою нових управлінських завдань у динамічних і не- передбачуваних умовах господарювання.

Система — це множина взаємопов’язаних елементів, що знахо- дяться у відношенні зв’язку один з одним, і утворює притаманну са- ме цій системі цілісність, якісну визначеність і цілеспрямованість.


 

Під організацією як системою можна розуміти сукупність людсь- ких, матеріальних, технічних та економічних ресурсів, між якими іс- нують економічні, соціальні, управлінські, інформаційні взаємо- зв’язки, які об’єднують зазначені ресурси в єдину цілісну структуру.

Організаційні системи мають такі характеристики:

· цілеспрямованість на досягнення певних цілей функціону- вання;

· складність (система складається з різноманітних підсистем, об’єднаних зв’язками різного характеру, з різним рівнем динаміч-

ності);

· цілісність (вилучення будь-якого елемента із системи при- зводить до зміни всієї системи);

· різнорідність елементів (система включає елементи різних типів — економічні, соціальні, технічні тощо);

· ділимість (кожну систему можна розподілити на підсистеми,

що мають свої окремі завдання);

· емерджентність (властивості всієї системи неможливо виве- сти з властивостей одного або кількох елементів);

· синергія (ефективність взаємного існування та функціону- вання елементів, що входять до складу системи, вище сумарної ефективності існування та функціонування цих елементів).

Отже, під управлінням, з погляду зору системного підходу, розу- міють цілеспрямований вплив на систему, що забезпечує підвищен- ня її організованості, досягнення того чи іншого корисного ефекту.

Системи, у яких відбуваються процеси управління, назива- ються системами управління. Це системи, які призначені для такого впливу на об’єкт управління, який переводить цей об’єкт у бажаний стан та (або) надає параметрам процесам, які здійс- нюються в ньому, певні кількісні та якісні значення.

Система управління в процесі свого функціонування розподі- ляється на підсистему, що управляє, та підсистему, якою керують (рис. 3.1).

Зв’язок підсистеми, що управляє, з підсистемою, що керує, на- зивається прямим зв’язок. Протилежний за спрямуванням зв’язок має назву зворотний зв’язку. Процес виникнення механізму управління та зворотного зв’язку представлено на рис. 3.2.

Ціль — це категорія суб’єктивна, потреба — об’єктивна, ре- зультат — це міра досягнення конкретної цілі, тобто рівень задо- волення потреби. Ціль є конкретним виразом потреби, що сформу- льований на підставі досвіду та визначає функціонування системи. З огляду на це, виникає певний причинно-наслідковий ланцюг — потреба, ціль, функціонування системи, результат (рис. 3.3).


 

 

Підсистема, що управляє

ПРОЦЕС УПРАВЛІННЯ

 

 

Зворотній зв’язок (інформація про керуючий процес, зокрема й про результати управління)
Прямий зв’язок (керуючий вплив) МЕТА

 

Підсистема, якою керують

 

 

ОБ’ЄКТ УПРАВЛІННЯ

Рис. 3.1. Структура системи управління

 

 

 


Позитивний бік Рух системи, що наці- лений на збереження її

стійкості


Негативний бік Відхилення параметрів системи від норми


 




Відхилення

 

 

 

ДЖЕРЕЛО ВІДХИЛЕННЯ —

ЗОВНІШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ

 

Система за межами середовища не може бути активною. Саме у взаємодії із середовищем виникають відхилення. Суперечності створюють необхідну умову активності сис- теми, її рух у напрямку до самозбереження

 

Універсальний елемент взаємодії, що притаманний будь- яким системам. Без відхилення немає інформації та про- цесу управління, немає розвитку. Невід’ємний атрибут прогресу та самовдосконалення

 

 

Рис. 3.2. Процес виникнення механізму управління та зворотного зв’язку


 

 

результат
потреба                        мета                       процес управління

 

Рис. 3.3. Причинно-наслідковий зв’язок у системі

 

Розуміючи основні закономірності функціонування систем, механізм виникнення керуючих дій та загалом управління, можна визначити основний закон управління та закон ефективності управління будь-якої системи.

Під законом управління (правилом досягнення цілей управління) розуміють формування та реалізацію  керуючої дії, обраної з множини можливих альтернатив на підставі пев- ної інформації з урахуванням особливостей (властивостей та можливостей) керуючої системи та ступеня впливу зовніш- нього середовища, що забезпечують рух (функціонування) си- стеми до певної мети.

Ефективністю управління (керуючих дій) є ступінь відповід- ності фактичного або очікуваного результату запланованому (бажаному), тобто ступінь досягнення цілей. Для оцінювання ефективності управління необхідно формалізувати та виміря- ти фактичний та очікуваний результати. Їх порівняння дає змогу всебічно оцінити результат функціонування системи управління.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 198; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.019 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь