Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Збалансована система показників



Однією з найефективніших управлінських моделей вирішення суперечностей між намірами організації щодо створення значних конкурентних переваг і негнучкою моделлю фінансової бухгал- терської звітності, системою реалізації та контролю стратегії ор- ганізації є збалансована система показників (ЗСП) ефективно- сті організації.

ЗСП — це система управління, яка дає змогу чітко формулю- вати стратегічні плани та впроваджувати їх. Це передусім за все механізм реалізації стратегії, а не її формулювання. Вона забез- печує зворотній зв’язок між внутрішніми бізнес-процесами та зов- нішніми показниками, необхідний для підвищення стратегічної ефективності та досягнення результатів.

Головна ідея ЗСП полягає в зміні традиційної системи крите- ріїв оцінювання ефективності діяльності організації за рахунок розширення складу показників і використання певної структури, яка встановлює зв’язок між стратегічними цілями та ключовими факторами (ресурсами) їх досягнення. ЗСП доповнює систему фінансових параметрів, які відображають історичний аспект ми- нулих подій, системою оцінювання перспектив. Цілі та показни- ки такої системи унікальні для кожної організації та розглядають її діяльність за такими перспективами: фінансова; взаємодія із середовищем (ринок/клієнти); внутрішні бізнес-процеси; навчан- ня персоналу та розвиток інфраструктури (рис. 3.8).

Перспективи ЗСП містять такі ключові показники. Назвемо їх.

1. Фінансова перспектива. Складається з фінансово-економіч- них показників на рівні організації або бізнес-напрямків, що ві- дображають стратегічні цілі власників. Фінансові показники ЗСП оцінюють економічні результати прийнятих управлінських рі- шень та є індикаторами відповідності стратегії організації, її здійснення та втілення в загальному плані вдосконалення органі- зації загалом.


 

2. Клієнтська перспектива містить показники, що характери- зують реакцію середовища на здатність організації задовольняти потреби клієнтів для досягнення фінансових цілей (частка ринку, ступінь задоволення потреб клієнтів, прибутковість клієнта, збе- реження та розширення клієнтської бази, імідж і репутація, харак- теристика товарів/послуг тощо). Ця складова дає змогу управлін- ському апарату формулювати стратегію, орієнтовану на спожи- вача та цільовий сегмент ринку так, щоб вона забезпечувала що- найбільшу дохідність.

3. Перспектива внутрішніх процесів визначає найголовніші біз- нес-процеси, які необхідно довести до досконалості, що, своєю чергою, дасть можливість організації розробляти такі пропозиції споживачам, які зможуть створити та зберегти клієнтську базу, за- довольнити очікування щодо високої фінансової дохідності. Міс- тить показники, що характеризують ефективність бізнес-процесів для досягнення цілей фінансової та клієнтської перспектив.

4. Перспектива працівників та інфраструктури містить показники здатності забезпечувати ефективність ключових бізнес-процесів за допомогою основних нематеріальних активів організації — компе- тентності та корпоративної культури, управлінської та технологічної інфраструктури. Показники цієї перспективи — представляють ком- плекс загальних критеріїв (показник задоволення роботою, плин- ність кадрів, навчання, підвищення кваліфікації) і специфічних фак- торів (наприклад, специфічний для певної галузі набір навичок і вмінь, необхідний у цьому конкурентному середовищі).

Цільову спрямованість ЗСП можна визначити наступним чи- ном. Збалансована система показників:

1) зв’язує стратегічні результати та фактори їх досягнення із відслідковуванням причинно-наслідкових зв’язків між ни- ми. Ураховуючи, що більшість факторів досягнення представ- лена нефінансовими показниками, які не реєструються тради- ційними методами обліку, ЗСП, з одного боку, розширює сферу управлінського обліку, з іншого — фокусує облік на обмеженому наборі максимально інформативних показників;

2) переводить стратегію в конкретні завдання, дає змогу зв’яза- ти стратегічні цілі організації з результатами діяльності кожного працівника та ефективно мотивувати персонал;

3) дає можливість зробити відношення між управлінським апа- ратом і власниками прозорими та конструктивними за рахунок ви- користання єдиної системи вимірювання;

4) узгоджує стратегічні завдання з довготривалими цілями та бюджетами організації;


 

 

5) ідентифікує та систематизує стратегічні ініціативи;

6) здійснює моніторинг досягнутих стратегічних результатів;

7) створює зворотній зв’язок для своєчасного корегування стра- тегій організації.

 

 


 

 

Визначення цілей/вибір показників


 

ВНУТРІШНІ ПРОЦЕСИ


Як оптимізувати бізнес- процеси для забезпечення оптимальної роботи з клієнтами


оцінювання причинно-наслідкових зв’язків

 


 

 

ФІНАНСИ

 

 

ПЕРСОНАЛ /

ІНФРАСТУКТУРА


Яких значень фінансових показників необхідно досягти, щоб задовольнити вимоги власників і кредиторів

 

Які необхідні знання та технології для забезпечення ефективності головних бізнес-процесів


 

Рис. 3.8. Структура перспектив і показників ЗСП

 

Ключові положення®

1. З погляду системного підходу підприємство розглядається як діюча система, що складається із елементів, керується, виробляє та має мету свого існування. Управління з позиції системного підходу — це цілеспрямований вплив на систему, що забезпечує підвищення її організованості, досягнення того чи іншого корисного ефекту.

2. Процесний підхід розглядає управління як серію взаємопов’язаних дій (функцій управління), які реалізуються в певній послідовності. Кожна

функція управління, своєю чергою, складається з взаємопов’язаних підфун- кцій. Таким чином, процес управління є загальною сумою всіх функцій та підфункцій. Об’єктом досліджень процесного підходу є безперервний про- цес виконання взаємопов’язаних функцій управління організацією.


 

 

3. Контролінг як сучасна концепція управління підприємством забезпечує інформаційно-аналітичну підтримку процесів прийняття рішень у процесі управління організацією. Містить у собі управлін- ня ризиками, велику систему інформаційного постачання підприєм- ства, систему оповіщення шляхом управління системою фінансових індикаторів, управління системою реалізації стратегічного, тактич- но оперативного планування та систему менеджменту якості.

4. Модель економічного управління підприємством «витрати — об- сяг — прибуток» (CVP) підкреслює те, що процес управління витрата-

ми є замкнутим, безперервним і має тривати стільки, скільки існувати- ме підприємство.

5. Збалансована система показників — це система вимірювання ефек- тивності діяльності всього підприємства, що забезпечує зворотній зв’язок

між внутрішніми бізнес-процесами та зовнішніми показниками; підтримує стратегічне планування, реалізацію та подальше корегування стратегії шля- хом об’єднання зусиль усіх підрозділів підприємства.

Терміни й поняття ö

 

· Система управління

· Система «витрати — обсяг — прибуток» (CVP-аналіз)

· Система контролінгу

· Збалансована система показників.

Завдання для самоперевірки ✓

Дайте відповідь на питання:

1) Як виникає механізм економічного управління з погляду систем- ного підходу до підприємства?

2) Який механізм взаємодії витрат, рівня операційної активності та прибутку підприємства у системі CVP-аналізу?

3) Які головні управлінські завдання та інструменти системи конт- ролінгу?

4) Які основні управлінські завдання та інструменти збалансованої системи показників?

Завдання для індивідуальної роботи œ

1. За даними таблиці показників діяльності підприємства «N» про- аналізувати відхилення в показниках фінансового стану досліджуваних підприємств і здійснити трендовий аналіз підконтрольних показників. Результати розрахунків подати у вигляді аналітичного звіту, застосовую- чи метод графічного аналізу.


 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 338; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.026 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь