Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Функції та завдання бюджетування. Система бюджетування на підприємстві



Основними цілями бюджетування є:

— формування інформаційної бази для фінансового аналізу та фінансового управління;

— підвищення фінансової обґрунтованості управлінських рі- шень;

— підвищення ефективності використання обмежених ресур- сів компанії;

— уможливлення оцінювання інвестиційної привабливості окремих бізнесів компанії;

— визначення напрямів інвестиційної політики підприємства й підвищення обґрунтованості виділення фінансових та інших ресурсів;


 

 

— підвищення «фінансової прозорості» компанії;

— зміцнення фінансової дисципліни;

— посилення моніторингу й контролю за результатами прий- нятих рішень і діяльності компанії загалом.

Під час упровадження бюджетування необхідно передбачити виконання ним таких функцій, як планування, організація, коор- динація, контроль, мотивація щодо:

1) прогнозування фінансового стану, ресурсів, доходів і витрат підприємства;

2) формування нормативної бази (системи норм і лімітів за- трат ресурсів, нормативів рентабельності та ефективності) за окремими видами товарів і послуг, видам бізнесу й структурним підрозділам підприємства чи компанії;

3) оцінювання всіх аспектів діяльності підприємства за допо- могою фінансових показників;

4) раціоналізації й оптимізації використання ресурсів органі- зації з огляду на інтереси підприємства загалом.

Завдання бюджетування полягають у

— прогнозі фінансово-економічного стану компанії;

— гармонізації цілей компанії та її підрозділів з планами їх дій;

— узгодженні з підрозділами і затвердженні планових фінан- сово-економічних показників;

— закріпленні фінансових повноважень і відповідальності за учасниками бюджетного процесу;

— розробці засобів мотивації;

— обліку, контролі та аналізі фінансово-економічного стану підприємства.

Для реалізації цих функцій і завдань на підприємстві має бути створена відповідна система бюджетування. Вона є сукупністю методик, регламентів, положень, засобів і дій щодо процесів роз- робки, аналізу й корегування бюджетів компанії.

Назвемо основні складові системі бюджетування.

1. Методи та інструменти фінансового управління, які ще можна назвати технологією бюджетування. Це передбачає наяв- ність розроблених методів формування й узгодження цільових показників і завдань діяльності підприємства, принципів бюдже- тування, видів бюджетів, їх форматів, схем консолідації, методик контролю, аналізу та корегування.

2. Регламент розробки й контролю бюджетів. У цей блок входять формування фінансової структури компанії з виділенням об’єктів бюджетування — центрів фінансової відповідальності (так званих центрів доходів, витрат, прибутку, інвестицій) і ви-


 

значення їх ієрархії, прийняття горизонтів планування, форму- вання масиву розпорядчих і нормативних документів розподіл функцій між учасниками бюджетного процесу, призначення пов- новажних осіб, відповідальних як за розробку бюджетів, так і за ефективне функціонування самої системи бюджетування, ство- рення регламенту й графіку документообігу, організація контро- лю за дотриманням встановлених регламентів. Ця робота уречев- люється у низці регулюючих положень і документів, до складу яких входять: положення з бюджетування, положення про фінан- сову структуру підприємства, регламент бюджетування, поло- ження про структурні підрозділи, положення про бюджетний ко- мітет, посадові інструкції тощо.

3. Автоматизація процесів бюджетування. Вона передбачає визначення вимог до програмного забезпечення, первинної інфор- мації, програмне й технічне оснащення учасників бюджетного процесу, навчання користувачів програмного забезпечення, по- стійну його адаптацію та актуалізацію залежно від завдань і мас- штабів розвитку компанії.

Умовами формування, упровадження й функціонування сис- теми бюджетування є:

— удосконалення  структури  підприємства,  його  бізнес-про- цесів; забезпечення їх прозорості.

— чітка  структуризація  всіх  процесів,  розподіл  функцій  та відповідальності за конкретні процеси;

— стандартизація даних та їх спільне виконання всіма бізнес- одиницями фірми;

— інтеграція бюджетування з організаційною та інформацій- ною структурами компанії.

Побудова й забезпечення ефективного використання системи бюджетування вимагають дотримання таких принципів:

— безперервне складання й корегування бюджетів;

— збалансованість;

— конфіденційність;

— уніфікованість форматів, процедур, регламентів;

— послідовність та узгодженість;

— залучення менеджерів усіх рівнів і підрозділів до розробки, контролю та аналізу бюджетів.

Розробка  системи  бюджетування  компанії  передбачає  певні кроки. Назвемо їх:

1) Аналіз діючої системи планування, обліку, документообігу.

2) Оцінювання (визначення) організаційної структури компа- нії та центрів фінансової відповідальності.


 

3) Розподіл обов’язків з підготовки окремих документів сис- теми бюджетування між структурними підрозділами та конкрет- ними виконавцями, визначення форматів документів, термінів підготовки, системи документообігу.

4) Розробка технології та регламентів бюджетування.

5) Побудова системи управлінського обліку, яка дає змогу отримувати необхідну інформацію для бюджетування.

6) Розробка методики контролю виконання бюджету, проце- дур поточних корегувань бюджету у разі зміни внутрішніх і зов- нішніх умов.

7) Розробка зведеного бюджету з урахування встановлених ці- лей і досягнутих попередніх результатів.

8) Визначення схем мотивації для центрів фінансової відпові- дальності.

 

Ключові положення®

 

1. Бюджет — це план компанії, виражений у кількісних, переважно фінансово-економічних показниках, на певний період часу. Він показує, які будуть отримані доходи від запланованої діяльності всіх підрозділів після досягнення встановлених цілей, які при цьому будуть понесені затрати та які фінансові результати отримає підприємство.

2. Бюджетування — це технологія управління економічною поведінкою підприємства, що ґрунтується на трансформації його цілей і завдань у сис- тему бюджетів і включає в себе циклічні дії щодо їх формування, виконан- ня, оцінки і за необхідності корегування. У межах процесів бюджетування не просто складаються відповідні бюджети, а й обґрунтовуються шляхи та результати реалізації тих чи інших управлінських рішень, спрямованих на досягнення стратегічних і поточних цілей компанії.

3. Роль бюджету полягає в тому, щоби перетворити довгостро- кові плани на поточні дії й проекти на найближче майбутнє. Бю- джети визначають планові показники щодо: продажів з розбивкою на обсяги й виручку за кожним видом продукції чи послуг, з угру- пуванням за клієнтами, регіонами, дивізіонами, бізнес-одиницями; величинами товарних і матеріальних запасів, операційних витрат, розмірів коштів на оплату праці персоналу; надходження грошових коштів і платежів; розмірів інвестиційних витрат і напрямів фінан- сових вкладень; розміри грошових потоків, визначення потреб у до- датковому фінансуванні або можливості вивільнення грошових ко- штів; розміри активів, джерел їх формування, напрямів використання.

4. Об’єктами бюджетування, тобто одиницями, щодо яких розробля- ються бюджети, можуть бути: компанія загалом (холдинг або підприємс- тво); окремі бізнес-одиниці компанії; підрозділи підприємства — центри


 

фінансової відповідальності; сегмент ринку або група клієнтів; продук- тові групи; бізнес-процеси; проекти.

5. Центральне місце в технології бюджетування посідає бюджетний процес — процес формування, контролю, оцінювання виконання і в ра- зі необхідності перегляду бюджетів.

6. Оскільки дії у межах бюджетного процесу виконуються в певній послідовності й повторюються зазвичай щорічно, то використовують поняття бюджетного циклу як визначеної в часі сукупності послідовних дій суб’єктів бюджетування з розробки бюджетів, оперативного конт- ролю та аналізу їх виконання, а також перегляду та корегування окре- мих статей бюджетів, що повторюється з певною періодичністю.

7. Основними етапами бюджетного процесу є: 1) установлення параметрів розвитку підприємства й доведення їх до відповідальних за розробку бюджетів осіб; 2) попереднє складання планових бю- джетів на основі визначених параметрів розвитку; 3) обговорення, корегування й затвердження остаточного бюджету компанії; 4) кон- троль, аналіз та оцінювання виконання бюджетів; 5) здійснення ко- регування бюджетів.

8. Різноманітні бюджети, що розробляються й використовуються в діяльності компаній, можуть бути віднесені до різних груп залежно від класифікаційних ознак. Найбільш часто розглядають такі бюджети: операційні, фінансові й майстер-бюджет; статичні та гнучкі; стратегіч- ні, поточні й оперативні; первинні та зведені.

9. Суттєвого значення для складання бюджетів набуває виокрем- лення різних груп витрат підприємства залежно від тих чи інших кла- сифікаційних ознак. Серед усього різноманіття видів витрат у бюдже- туванні найчастіше використовується їх розподіл на: постійні, змінні та умовно-постійні (умовно-змінні); прямі та непрямі; матеріальні, на оплату праці, відрахування на соціальні потреби, амортизацію, інші ви- трати; операційні та фінансово-інвестиційні.

10. Під час впровадження бюджетування необхідно передбачити виконання ним таких функцій, як планування, організація, коорди- нація, контроль, мотивація щодо: прогнозування фінансового стану, ресурсів, доходів і витрат підприємства; формування нормативної бази (системи норм і лімітів затрат ресурсів, нормативів рентабель- ності й ефективності) за окремими видами товарів і послуг, видам бізнесу і структурними підрозділами підприємства чи компанії; оцін- ки всіх аспектів діяльності підприємства за допомогою фінансових показників; раціоналізації та оптимізації використання ресурсів ор- ганізації з огляду на інтереси підприємства загалом.

11. Завдання бюджетування полягають у прогнозі фінансово- економічного стану компанії; гармонізації цілей компанії та її підрозді- лів з планами їх дій; узгодженні с підрозділами й затвердженні плано- вих фінансово-економічних показників; закріпленні фінансових повно- важень і відповідальності за учасниками бюджетного процесу; розробці


 

засобів мотивації; обліку, у контролі та аналізі фінансово-економічного стану підприємства.

12. Система бюджетування — це сукупність методик, регламентів, по- ложень, засобів і дій щодо процесів розробки, аналізу і корегування бюдже- тів компанії. У системі бюджетування можна виокремити такі основні складові: 1) методи та інструменти фінансового управління; 2) регламент розробки й контролю бюджетів; 3) автоматизація процесів бюджетування.

 

Терміни й поняття ö

 

· Бюджет

· Бюджети

— операційні

— фінансові

— майстер

— статичні

— гнучкі

— зведені

· Бюджетування

· Об’єкти бюджетування

· Бюджетний процес

· Бюджетний цикл

· Система бюджетування

Завдання для самоперевірки ✓

1. У чому полягає сутність бюджетування та які переваги воно дає підприємству?

2. Наведіть кілька причин, за яких керівнику підприємства необхід- но впроваджувати бюджетування.

3. Чи можна бюджетування розглядати як управлінську технологію та водночас як процес? Що їх поєднує й розділяє?

4. Які види бюджетів залежно від різних класифікаційних ознак ви знаєте?

5. Які бюджети входять до складу операційного бюджету? Фінансо- вого? Майстер-бюджету?

6. Розподіл на які види витрат найчастіше використовується в бю- джетуванні? Наведіть приклади таких витрат.

7. У чому різниця між бюджетним процесом і бюджетним циклом?

8. Охарактеризуйте сутність і завдання системи бюджетування, її складових.

9. Що є об’єктами бюджетування за використання методу АВВ?

10. Якими є основні передумови створення ефективної системи бюд-жетування на підприємстві?


 

 

Завдання для індивідуальної роботи œ

1. Підготуйте письмове обґрунтування системи бюджетів торгове- льної компанії.

2. Уявіть, що до вас звернувся власник малого підприємства з на- дання послуг щодо монтажу склопакетів, на якому працює 20 осіб, з яких 15 — безпосередньо монтажники. Підготуйте для нього письмову презентацію щодо доцільності, переваг і вад упровадження системи бюджетування на його підприємстві.

3. У разі прийняття позитивного рішення власником (див. п. 2) що- до використання системи бюджетування, надайте письмові рекоменда- ції щодо складу системи бюджетів цього підприємства та послідовності кроків її запровадження.

4. Підготуйте анотований огляд бібліографічних джерел за пробле- матикою стратегічного бюджетування на підприємстві.

5. Підготуйте анотований огляд бібліографічних джерел за пробле- матикою процесного бюджетування на підприємстві.

 

Література для поглибленого вивчення  

1. Ансофф И. Новая корпоративная стратегия. — М.: Питер, 1999.

2. Атрилл П., МакЛейни Э. Управленческий учет для нефинансовых менеджеров: Пер. с англ. / Под ред. С. Л. Каныгина. — Днепропет- ровск: Баланс-Клуб, 2003. — 624 с.

3. Бримсон, Джеймс. Процессно-ориентированное бюджетирова- ние. Внедрение нового інструмента управления стоимостью компании

/Джеймс Бримсон, Джон Антос при участии Джея Коллингза: Пер. с англ. Горюновой В. Д.; Под. общ. ред. Неудачина В. В. — М.: Вершина, 2007. — 336 с.

4. Вы или Вас. Стратегии, с которыми побеждают ІІ. — К.: Изд. дом

«Максимум», 2004. — 317 с.

5. Гибкое развитие предприятия: Эффективность и бюджетирова- ние. — М.: Дело, 2000. — 352 с.

6. Дугельный А. П., Комаров В Ф. Бюджетное управление предприя- тием: Учеб.-практ. пособие. — 3-е изд. — М.: Дело, 2007. — 432 с.

7. Лихачева О. Н. Финансовое планирование на предприятии: Учеб. пособие. — М.: «ТК Велби», 2003. — 264 с.

8. Немировский И. Б., Старожукова И. А. Бюджетирование. От стратегии до бюджета — пошаговое руководство. — М.: И. Д. Вильямс, 2006. — 512 с.

9. Неудачин В. В. Реализация стратегии компании: финансовый ана- лиз и моделирование/ В. В. Неудачин. — М.: Вершина, 2006. — 176 с.

10.Савчук В. П. Практическая энциклопедия. Финансовый менедж- мент. — К.: Издательский дом «Максимум», 2005. — 884 с.


 

11. Управление эффективностью бизнеса. Концепция Business Performance Management / Е. Ю. Духонин, Д. В. Исаев, Е. Л. Мостовой и др.; Под ред. Г. В. Генса. — М.: Альпина Бизнес-Букс, 2005. — 269 с.

12. Финансы и бюджетирование для нефинансовых менеджменров: Практ. инструментарий по построению системы бюджетирования и управлению финансами: Пер. с англ. — Днепропетровск: Баланс Биз- нес-Букс, 2005. — 680 с.

13. Хоуп, Джереми. За гранью бюджетирования. Как руководителям вырваться из ловушки ежегодных планов / Джереми Хоуп, Робин Фрейзер: Пер с англ. Р. В. Кащеева. — М.: Вершина, 2007. — 272 с.

14. Шим Джай К., Сигел, Джойл Г. Основы коммерческого бюдже- тирования: Пер. с англ. — СПб.: Азбука, 2001. — 496 с.

15. Шим, Джай К. Основы бюджетирования и больше. Справочник по составлению бюджетов: Пер.с англ./ Шим, Джай К., Сигел, Джойл Г; Под. общ. ред. В. А. Плотникова. — М.: Вершина, 2007. — 368 с.


 

 

ТЕМА 6


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 227; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.051 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь