Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Поняття та види операційних бюджетів
Операційні бюджети підприємства містять докладну інфор- мацію про доходи та витрати підприємства, вони потрібні для узгодження натуральних показників планування (кг, шт.) з вар- тісними. Склад (кількість) операційних бюджетів та їх формат (структура статей у бюджеті) визначаються підприємствами самостійно з урахуванням специфіки господарської діяльнос- ті, розмірів підприємства, його галузевої приналежності та ор- ганізаційно-правової форми. На формат операційних бюджетів також впливають також стиль менеджменту організації, зок- рема фінансового, наявність відповідного інформаційного за- безпечення, кваліфікація фінансово-управлінського персоналу компанії. За підготовку різних операційних бюджетів відповідають різні центри відповідальності підприємства. Часто застосовують таку схему: 1) за бюджети продажів та комерційних витрат відповідає служба комерційного директора, яка складається з відділу марке- тингу та збуту; 2) бюджет виробництва розробляє директор з виробництва разом з начальниками цехів, далі бюджет узгоджується з на- чальником складу готової продукції та керівником відділу ло- гістики для правильної розробки бюджетів запасів готової продукції, напівфабрикатів і комплектуючих, сировини й ма- теріалів; 3) адміністративна служба підприємства разом з планово- економічним відділом і фінансовою службою залучається до роз- робки бюджету управлінських та адміністративних витрат, а та- кож бюджету непрямих загальновиробничих витрат;
4) для розробки бюджетів прямих витрат на оплату праці пла- ново-економічна служба співпрацює з виробничими підрозділами та службою управління персоналом. Бюджет доходів і витрат розробляє фінансовий відділ, при цьому можуть бути залучені фахівці з економічного відділу та з бухгалтерії, а також з інших відділів і служб підприємства. До складу операційних бюджетів виробничого підприємст- ва входять такі види бюджетів: бюджет продажів; бюджет виробництва; бюджет виробничих запасів; бюджет прямих витрат на матеріали; бюджет прямих витрат на оплату праці; бюджет загальновиробничих витрат; бюджет аморти- заційних відрахувань; бюджети адміністративних і комер- ційних витрат. Інформація, яка міститься в операційних бю- джетах, консолідується в бюджеті доходів і витрат (БДВ) і дає змогу визначити суму прибутку або збитків підприємства за бюджетний період. Для визначення формату операційного бюджету необхідно: ·отримати інформацію про склад і структуру доходів підпри- ємства, уточнити його цінову політику; ·розподілити витрати на прямі й непрямі операційні витрати. Усередині цих груп витрати можна поділити на умовно-постійні та умовно-змінні; ·виокремити критичні витрати, за якими доцільно встановити цільові показники (ліміти) у БДВ; ·визначити нормативи таких лімітів на бюджетний період. Залежність між показниками операційних бюджетів і бюджету доходів і витрат підприємства зумовлюється покроковим алгорит- мом розроблення операційних бюджетів. Порядок розроблення найважливіших операційних бюджетів подано на рис. 7.1. Розроблення операційних бюджетів ґрунтується на бюдже- ті продажів і відповідному бюджеті виробництва. На основі бюджету виробництва розробляються бюджети прямих витрат на сировину та матеріали та прямих витрат на оплату праці, а також бюджет загальновиробничих витрат. На основі бюджету продажів розробляють бюджет комерційних витрат. Бюджет адміністративних витрат розробляють з урахуванням і вироб- ничої, і торговельної діяльності підприємства. Дані бюджетів витрат використовують для обчислення собівартості продукції за різними методами. Повна собівартість продукції враховува- тиме всі витрати підприємства (прямі, непрямі, умовно-постій- ні, умовно-змінні).
Прогноз продажів
Бюджет продажів Бюджет виробництва
Бюджет прямих витрат на оплату
Рис. 7.1. Етапи та послідовність розрахунку операційних бюджетів підприємства
Розробку операційного бюджету починаються з формування програми збуту (прогноз обсягу продажів), адже обсяг та асорти- мент продукції визначатимуть виробничу програму (бюджет ви- робництва). Рідше, за умов сприятливої ринкової кон’юнктури (наприклад, дефіцитність продукції на ринку), обсяг продажів обмежується наявними виробничими потужностями. У цьому ра- зі перед складанням бюджету продажів формуються бюджет ви- робництва. Бюджет продажів визначає дохідну частину бюджету доходів і витрат. Далі формують бюджети витрат (бюджет прямих витрат на си- ровину й матеріали, бюджет прямих витрат на оплату праці, бю- джет загальновиробничих витрат, бюджет комерційних та адмініс- тративних витрат). На основі цих бюджетів розробляють бюджет собівартості продукції. Бюджети витрат підприємства формують витратну частину бюджету доходів і витрат.
Після формування дохідної та витратної частин бюджету до- ходів і витрат обчислюють прибуток підприємства, тому іноді бюджет доходів і витрат називають бюджетом прибутків (збит- ків) підприємства.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 274; Нарушение авторского права страницы