Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


БЮДЖЕТ ВИРОБНИЦТВА ПІДПРИЄМСТВА НА РІК



 

Показники виробни- чої програми, шт. І квартал ІІ квартал ІІІ квартал IV квартал Усього за рік
Очікуваний                     обсяг продажу          
Продукція 1 8000 7600 5600 11 400 32 800
Продукція 2 16 800 15 600 13 600 24 000 70 000
Запаси  на  кінець кварталу          
Продукція 1 200 200 200 100 -
Продукція 2 400 400 400 200 -
Мінус запаси          на початок періоду          
Продукція 1 100 200 200 200 -
Продукція 2 50 400 400 400 -
Обсяг виробництва продукції          
Продукція 1 8100 7600 5600 11 300 32 600
Продукція 2 17 150 15 600 13 600 23 800 70 150

 

Відображення в операційних бюджетах підприємства процесу формування

Витрат виробництва

Після обрахунку бюджету виробництва необхідно розробити бюджети витрат підприємства, які можуть бути підготовлені в різ- ний спосіб залежно від обраної класифікації витрат підприємства.


 

Для розробки операційних бюджетів найважливішими є перші три критерії: за сферою діяльності; за характером поведінки, за способом віднесення на собівартість продукції.

Важливим етапом підготовки операційного бюджету підпри- ємства є розрахунок собівартості продукції, тобто витрат підпри- ємства на підготовку виробництва, виготовлення та збут продук- ції в грошовій формі.

Відображаючи рівень витрат на виробництво, собівартість ком- плексно характеризує ступінь використання всіх ресурсів підприєм- ства, а отже, і рівень техніки, технології та організації виробництва. Що підприємство краще працює, інтенсивніше використовує вироб- ничі ресурси, успішніше вдосконалює техніку, технологію та органі- зацію виробництва, то нижча собівартість продукції. Тому собівар- тість є одним з важливих показників ефективності виробництва.

Залежно від застосованих методів калькуляції собівартості продукції, в операційних бюджетах може обчислюватися повна собівартість продукції, собівартість виготовленої або собівартість реалізованої продукції.

Вирізняють такі методи обчислення (калькуляції) собівартос- ті продукції:

· метод поглинання витрат;

· метод прямих витрат.

За методом поглинання витрат усі виробничі витрати (змінні та постійні) відносяться на собівартість виробленої продукції й пропорційно розподіляють між реалізованою продукцією та про- дукцією, що залишилася на складі. Застосування методу погли- нання витрат вимагає розподілу витрат на прямі та непрямі й пе- редбачає розрахунок повної собівартості виготовленої продукції та залишків готової продукції на складі.

За методом прямих витрат усі витрати розподіляють на умовно- постійні та умовно-змінні, при цьому змінні витрати — до собівар- тості виробленої продукції, а постійні витрати відносять до собівар- тості реалізованої продукції. Цей метод ґрунтується на обрахуванні конкретних виробничих витрат. При обчисленні собівартості за ме- тодом прямих витрат постійні витрати всією сумою відносять на фі- нансовий результат і не розносяться за видами продукції, а запаси готової продукції на складі оцінюють тільки за умовно-змінними ви- тратами.

Отже, після складання бюджету виробництва доцільно склас- ти бюджет прямих витрат на сировину й матеріали, а також комплектуючі та напівфабрикати, необхідні для заданого обсягу виробництва продукції.


 

У процесі підготовки цього бюджету суттєве значення має визна- чення обсягу запасів сировини й матеріалів на кінець планового пе- ріоду. Часто розробка бюджету прямих витрат на сировину й мате- ріли включає розрахунок потреби в матеріалах і формує бюджет закупівлі сировини й матеріалів.

На основі виробничої програми, нормативів витрат на сирови- ну та матеріали й інформації про їх залишки на складі складають бюджет потреби в сировині й матеріалах і план закупівель мате- ріальних ресурсів. За планування запасів на підприємстві відпо- відають відділи виробництва, постачання і транспортування (ло- гістики), за розрахунок витрат на сировину та матеріали, ще й відділи закупок, фінансовий відділ та іноді бухгалтерія.

Бюджет прямих витрат на матеріали демонструє потребу в ма- теріальних ресурсах, що задовольняють шляхом закупівель. Об- сяг закупівель залежить від передбачуваного використання мате- ріальних ресурсів, а також від рівня запасів. Обсяг закупівель (ОЗ) визначають за такою формулою: запаси сировини на кінець періоду (Зк.п.) плюс наявний обсяг сировини (ОС) мінус запаси сировини на початок періоду (Зп.п):

ОЗ= З к.п. + ОС- З п.п.                              (7.3)

Для розрахунку необхідних для закупівлі матеріалів та їх вартості на підприємстві слід складати проміжні таблиці та розрахунки, такі як: визначення норм витрат матеріалів кожного виду продукції, ви- значення виробничих потреб у матеріалах згідно із запланованим обсягом виробництва, кількість необхідних для виробництва матері- алів за всіма виробами, запаси матеріалів на кінець року, запаси ма- теріалів на початок планового року, необхідний обсяг закупівлі ма- теріалів, вартість одиниці матеріальних ресурсів та остаточна таблиця загальної вартості матеріалів необхідних для виробництва продукції. Приклад комплексного бюджету прямих витрат на мате- ріали (виробництво поштівок) подано в табл. 7.5.

Таблиця 7.5


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 183; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь