Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ФОРМАТ ЗВІТУ ПРО ВИКОНАННЯ БЮДЖЕТУ ДОХОДІВ І ВИТРАТ



 

Вид бюджету                                 Об’єкт бюджетування                   Звітний період                                 Дата складання                               

 

Стаття бюджету

Поточний період

Наростаючим підсумком

з початку року

 

 

Тенден- ція відхи- лення

 

Суттєвість відхилення

 

Примітка

Планове значення за бюджетом Фактичне значення Відхилення Планове значення за бюджетом Фактичне значення   Відхилення
                   
                   

 

Відхилення в бюджеті можуть бути як позитивними, так і не- гативними. Позитивні (сприятливі ) відхилення — це відхилення, за яких фактичний доход більше запланованого, а фактичні ви- трати менше запланованих. Негативні (несприятливі ) відхилен-


 

ня — це відхилення, за яких фактичний доход менше запланова- ного, а фактичні витрати більші запланованих.

Корегування управлінських рішень залежить від розміру від- хилень та причин їх виникнення. Критерій суттєвості відхилень задається керівником підприємства самостійно й залежить від розміру підприємства та виду господарської діяльності. Він зада- ється під час розробки Положення про бюджетування й може бу- ти змінений на початку бюджетного періоду наказом про внесен- ня змін до Положення про бюджетування.

Причини відхилень поділяють на дві групи:

відхилення внаслідок планування — відхилення фактичних по-

казників господарської діяльності підприємства від запланованих у бюджеті, пов’язані з прорахунками й помилками в процесі складан- ня прогнозів збуту, визначення планової собівартості та цін;

відхилення внаслідок діяльності — відхилення фактичних по-

казників господарської діяльності підприємства від запланованих у бюджеті, пов’язані з діями персоналу підприємства чи певних подій у процесі здійснення операційної діяльності організації.

У разі значних відхилень можливі альтернативні рішення:

1) корегування або перегляд бюджету, якщо результати конт- ролю свідчать, що виконувати його далі недоцільно;

2) корегування діяльності підприємства для досягнення запла- нованих результатів.

Отже, звіт про виконання бюджету забезпечує зворотний зв’язок між фактичною діяльністю й бюджетуванням. і можливість дійового контролю лише за умови коректного зіставлення фактичних і бю- джетних показників. Під час аналізу відхилень виходять з того, що зведений бюджет є статичним, тобто постійним, оскільки він скла- дений лише для певного конкретного рівня майбутньої діяльності. Якщо ж обсяг діяльності змінюється (можливо, не з вини виконав- ців), то відхилення від статичного бюджету втрачають контрольне значення. Тому для аналізу такий бюджет необхідно скоригувати на фактичний обсяг діяльності, і він буде є гнучким.

Бюджет, який враховує можливі варіанти зміни обсягу діяльності в межах релевантного діапазону, називають гнучким бюджетом. Та- кий бюджет необхідний передусім для аналізу тих витрат, які вклю- чають постійну й змінну складові (виробничі накладні, витрати на збут, адміністративні). Його складають, виходячи із залежності:


ВВ = В


 

 

пост


+ (ОВ


 

 

факт


· СВзм


бюдж ) ,              (7.15)


де ВВ — валові витрати, Впост — постійні витрати,

ОВфакт — обсяг виробництва фактичний,


 

 

СВзмбюдж — середні змінні бюджетні витрати на одиницю про- дукції.

Використання гнучкого бюджету (а він може складатись як до початку бюджетного періоду, так і в процесі діяльності або ж при підбитті підсумків), дає можливість порівняти фактичні дані як із статичним, так і з гнучким бюджетом і визначити два види від- хилень: за рахунок обсягу діяльності й за рахунок ефективності. Відхилення за рахунок обсягу діяльності характеризують резуль- тативність роботи, а відхилення фактичних даних від гнучкого бюджету — ефективність роботи підприємства.

Для поглибленого аналізу відхилень необхідно їх визначити за кожною статтею бюджету й пояснити причини відхилень. Так, відхилення прибутку за рахунок зміни окремих факторів за до- помогою гнучкого бюджету розраховують аналогічно факторно- му аналізу методом обчислення різниць:

1) загальне відхилення = фактична сума прибутку – бюджетна

(планова, нормативна) сума прибутку;

2) відхилення за рахунок зміни обсягу реалізації = прибуток, визначений гнучким бюджетом – прибуток початкового (старого) бюджету;

3) відхилення за рахунок зміни середньої ціни реалізації = фак- тичний обсяг продаж (виручка) – фактичний обсяг реалізації за плановими цінами = фактичний обсяг реалізації – скоригований обсяг реалізації;

4) відхилення за рахунок економії (перевитрати) матеріалів на одиницю продукції – (фактичні витрати матеріалів – нормативні ви- трати на фактичний обсяг виробництва) · нормативна ціна одиниці матеріалів = (фактичні витрати матеріалів на одиницю продукції – нормативні витрати на одиницю продукції) · фактичний обсяг вироб- ництва  · нормативну (бюджетну) ціну одиниці матеріалів;

5) відхилення за рахунок зміни цін на матеріали = фактичні витрати на матеріали – (фактична кількість витрачених матеріа- лів · планова ціна одиниці матеріалів) = (фактична ціна – планова ціна) · фактичну кількість витрачених матеріалів;

6) відхилення за рахунок зміни ефективності прямих витрат праці, яка характеризує рівень продуктивності праці або трудомі- сткості продукції = (фактичні витрати праці – нормативні витра- ти праці на фактичний обсяг продукції) · нормативний рівень оплати праці = (фактичні витрати праці на одиницю продукції – нормативні витрати праці на одиницю продукції) · фактичну кіль- кість проданої продукції · нормативну ставку оплати за одиницю праці (годину, день тощо);


 

 

7) відхилення за рахунок зміни ставок (рівня) оплати праці =

= фактичні витрати на оплату праці – (фактичні прямі витрати праці · нормативну ставку оплати одиниці праці) = (фактична ставка оплати одиниці праці – нормативна ставка оплати одиниці праці) · фактичні затрати прямої праці у кількісних вимірниках;

8) відхилення за рахунок відхилення постійних накладних ви- трат = фактична сума постійних накладних витрат – планова (нор- мативна) сума таких витрат.

Методика аналізу відхилень залежить від системи калькулю- вання витрат, яку застосовує підприємство в процесі складання внутрішньої звітності: на основі повної собівартості чи на основі змінних витрат. Але і в тому, і в іншому разі необхідно виділяти змінні витрати й аналізувати їх окремо від постійних. Коли ж при аналізі відхилень прибутку обсяг виробництва відрізняється від обсягів реалізації продукції, для аналізу відхилень треба складати два гнучкі бюджети: на фактичний обсяг виробництва (для аналі- зу відхилення витрат) і на фактичний обсяг реалізації (для аналізу відхилення прибутку). Відхилення між цими бюджетами зумов- лене змінами у розмірі запасів готової продукції. Такий аналіз дає можливість об’єктивно оцінити результати роботи та їх залеж- ність від окремих факторів.

Терміни й поняття ö

· Бюджет адміністративних витрат

· Бюджет виробництва

· Бюджет доходів і витрат

· Бюджет загально-виробничих витрат

· Бюджет комерційних витрат

· Бюджетний контроль

· Бюджет продажів

· Бюджет прямих витрат на оплату праці

· Бюджет прямих витрат на сировину й матеріали

· Маржинальний доход

· Звіт про виконання бюджету

· Рентабельність продаж

Завдання для самоперевірки ✓

Дайте відповідь на питання:

1. Якою є послідовність розробки операційних бюджетів?

2. У чому полягає роль операційних бюджетів у відображенні пото- чної діяльності підприємства?

3. Які класифікації витрат ви знаєте? Які витрати називають прями- ми й чим вони відрізняються від непрямих?


 

4. Чи правильним є твердження, що постійні витрати завжди зали- шаються незмінними в разі зміни обсягу продажів компанії?

5. Що таке точка беззбитковості? Покажіть аналітичне й графічне ві- дображення точки беззбитковості, зони прибутку та збитку підприємства.

6. У чому сутність розрахунку собівартості продукції за методом прямих витрат (дірект-костінг)?

7. Як розраховується повна собівартість продукції?

8. Назвіть основні статті витрат бюджету продажів. Як його обрахову- ють? Які допоміжні бюджети можуть складатись при цьому?

9. Як розраховуєть бюджет виробництва підприємства?

10. Які бюджети прямих витрат ви знаєте? Визначте структуру цих бюджетів та особливості їх розробки.

11. Яка інформація необхідна для розробки бюджету прямих витрат на оплату праці?

12. Перелічіть склад статей витрат бюджету загальновиробничих (непрямих) витрат. Яким чином витрати в ньому розподіляють за вида- ми продукції?

13. Як формується бюджет комерційних витрат? Чи передбачається в ньому розподіл витрат на умовно-постійні та умовно-зміні? Назвіть ці витрати. Коли доцільно його розробляти?

14. Які статті витрат формують бюджет адміністративних витрат? Хто розробляє цей бюджет?

15. Визначте послідовність розробки Бюджету доходів і витрат під- приємства.

16. Що таке маржинальний доход підприємства? Як його розраховують і яке значення має цей показник для прийняття управлінських рішень?

17. Назвіть основні цільові показники діяльності підприємства, які ми можемо обчислити за допомогою бюджету доходів і витрат.

18. За якими показниками здійснюють аналіз чутливості прибутку на основі бюджету доходів і витрат?

19. Коли є необхідність розрахунку гнучкого бюджету? Які фактори впливають на розробку гнучкого бюджету?

20. У чому полягає сутність управління бюджетом за відхиленнями?

 

Завдання для індивідуальної роботи œ

 

1. На основі матеріалів реального підприємства визначте основні етапи розробки операційних бюджетів підприємства. Оберіть формат розрахунку бюджету доходів і витрат і розробіть прогнозний (плано- вий) Бюджет доходів і витрат. Результати обрахунків подайте у таблич- ній формі з відповідним аналітичним поясненням.

2. Відстежте результати діяльності цього підприємства впродовж кварталу та на основі них розробіть фактичний бюджет доходів і витрат підприємства. Проаналізуйте виявлені відхилення фактичних даних від


 

запланованих, поясніть причини цих відхилень. Розробіть гнучкий бю- джет підприємства.

3. Скориставшись отриманими даними (п.2), здійсніть аналіз чутли- вості прибутку підприємства, та його результати дайте у вигляді аналі- тичного звіту.

4. Дослідіть особливості технології складання операційних бюдже- тів підприємств різних форм власності, різних галузей та ін. Результати дослідження підготуйте у вигляді реферату.

 

Література для поглибленого вивчення  

1. Основи бюджетування: навч.-метод. посіб для самост. вивч. дисц. / Л П Батенко, Т О Зінькевич та ін. — К.: КНЕУ, 2010 — 202 с.

2. Бочаров В. В. Коммерческое бюджетирование: Учебник для ву- зов/ В В Бочаров. — СПб.: Питер, 2003. — 384 с.

3. Бюджетирование.  Шаг  за  Шагом.  /  Е. Ю Добровольский, Б. М Карабанов, П. С. Боровков и др. — СПб.: Питер, 2008. — 448с.

4. Ван Хорн, Джеймс. Основы финансового менеджмента: Пер. с англ. — 12-е изд. — М.: Вильямс, 2006. — 1225 с.

5. Власова Н. О. Фінанси підприємств : навч. посібник для студ. вищих навч. закладів / Н. О. Власова, О. А. Круглова, Л. І. Безгінова. — К.: Центр учб. літ-ри, 2007. — 272 с.

6. Ворст Й. Экономика фирмы — М.: Высшая школа, 1994. — 272 с.

7. Голов С. Ф. Управлінський облік: Підручник / С. Ф. Голов. 3-є вид. — К.: Лібра, 2006. — 710 с.

8. Грещак М. Г. Управління витратами: Навч.-метод. посіб. для са- мостійного вивч. дисципліни. — 2-ге вид., без змін.  —  К.:  КНЕУ, 2006. — 132 с.

9. Дойл Д. П. Управление затратами: Стратегическое руководство: Монография: Пер.с англ. — М.: Волтерс Клувер, 2006. — 264 с.

10.Карпов А. Е. Финансовая модель бюджетирования. — 2-е изд. —

М.: Результат и качество, 2007. — 528 с.

11. Ковалев В. В. Финансовый менеджмент: теория и практика: науч- ное издание. — 2-е изд., перераб. и доп. — М.: Проспект, 2007. — 1024 с.

12. Красова О. С. Бюджетирование и контроль затрат на предприя- тии. — 3-е изд. — М.: Омега-Л, 2008.

13. Управління витратами: Навч. посібник / М. Г. Грещак та ін. / за ред. М. Г. Грещака. — К.: КНЕУ, 2008. — 259 с.

14. Фінанси підприємств: Підр у чни к / А. М. Поддєрьогін, М. Д. Білик, Л. Д. Буряк. — 6-те вид., переробл. і доповн. — К.: КНЕУ, 2006. — 552 с.

15. Хруцкий В. Е. Внутрифирменное бюджетирование : настольная книга по постановке финансового планирования / В. Е. Хруцкий, В. В. Гамаюнов.

— 2-е изд., перераб. и доп. — М.: Финансы и статистика, 2007. — 461 с.

16.Шим, Джай К. Основы бюджетирования и больше. Справочник по составлению бюджетов: Пер. с англ. Под общ. ред. В. А. Плот- никова. — М.: Вершина, 2007. — 368 с.


 

ТЕМА 8


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 203; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.05 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь