Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ПРОГНОЗНИЙ БАЛАНС АТ «АВС» НА ПЕРІОД




Таблиця 8.16


 

Найменування На початок періоду На кінець періоду
АКТИВ    
Основні засоби    
Первісна вартість 33 000 78 000
Знос 11 000 14 040
Залишкова вартість 22 000 63 960
Запаси    
Матеріали 990 1010
Готова продукція 705 909

 

 

Закінчення табл. 8.16

 

Найменування На початок періоду На кінець періоду
Дебіторська заборгованість 4870 29 070
Грошові кошти 6435 26 191
Депозит   25 000
Усього активів 35 000 146 140
ПАСИВ    
Статутний капітал 23 000 23 000
Нерозподілений прибуток 6500 11719
Дивіденди 80 000
Кредиторська заборгованість    
за податками 2300 28 406
за  платежами  постачальни- кам 3200 3015
Усього пасивів 35 000 146 140

 

Наявність рівняння підсумків активу та пасиву в прогнозному балансі свідчить про узгодженість усіх інших операційних і фінан- сових бюджетів. Таким чином, метою складання прогнозного ба- лансу є: своєчасне передбачення несприятливого фінансового ста- ну підприємства; висвітлення майбутніх ресурсів і зобов’язань; забезпечення контролю точності складання всіх бюджетів.

Ключові положення®

1. Планування бюджету руху грошових коштів підприємства є важ- ливим етапом бюджетного управління. БРГК — це кошторис очікува- них надходжень і виплат грошових коштів у процесі господарської діяль- ності підприємства за певний період. БРГК розробляється з метою ви- значення необхідного обсягу грошових коштів і збалансованості пози- тивного та негативного грошових потоків за обсягом і в часі.

2. БРГК включає всі грошові надходження й видатки, які групують- ся в розрізі трьох видів діяльності: операційної, фінансової та інвести- ційної, що дає змогу оцінити їх вплив на фінансовий стан підприємства й суму грошових коштів.

3. У ході розробки БРГК на основі звіту про рух грошових коштів вио- кремлюють прямий та непрямий методи визначення грошових потоків.


 

Прямий метод визначає основні види надходжень чи виплат грошових кош- тів з розкриттям конкретних джерел і напрямів їх використання. У разі за- стосування непрямого методу чистий прибуток (збиток) коригується відпо- відно до впливу операцій негрошового характеру.

4. Формування прогнозного балансу є заключним етапом розробки за- гального бюджету підприємства. Він складається на підставі операційних бюджетів, бюджету доходів і витрат, бюджету руху грошових коштів, а та- кож балансу на початок бюджетного року. Прогнозний баланс характеризує зміни фінансового і майнового стану підприємства за умови виконання в інших бюджетах передбачених господарських операцій.

5. Бюджети основних фінансових звітів не мають закріпленого фо- рмату, але їх структура повинна відповідати стандартним підходам до складання фінансових звітів і мати аналогічну їм форму.

6. У практиці фінансового управління застосовують спрощені мето- ди прогнозування, які ґрунтуються на гіпотезі пропорційності витрат обсягу реалізації з наступним вирівнюванням активів і пасивів шляхом ітеративних розрахунків.

7. Удосконаленням спрощеного методу є метод з використанням операційних бюджетів і наступного вирівнювання «активної» та «пасив- ної» частини балансу за рахунок формування планів залучення фінан- сових ресурсів.

8. З метою формування необхідної структури прогнозний баланс складається за допомогою методу фінансових коефіцієнтів.

9. На підставі попереднього розрахованих операційних бюджетів, бю- джету капітальних інвестицій, побудованих графіків очікуваних грошових надходжень і платежів складається бюджет руху грошових коштів. На на- ступному етапі формують бюджет доходів і витрат, за значеннями якого можна проаналізувати фінансовий результат від запланованої діяльності. І на завершальному етапі складають прогнозний баланс, який містить інфо- рмацію про майбутній фінансовий стан підприємства, що очікується в ре- зультаті запланованих господарських операцій.

10. Для забезпечення ефективного планування діяльності підприєм- ства в підсумку доцільно отримати три основні фінансові бюджети: бюджет доходів і витрат, на підставі якого визначають економічну ефек- тивність підприємства, у бюджеті руху грошових коштів планують фі- нансові потоки, а прогнозний баланс відображає економічний потенці- ал і фінансовий стан підприємства. За відсутності будь-якого з цих трьох бюджетів загальна картина планування залишилася б неповною.

Терміни й поняття ö

· Бюджет руху грошових коштів

· Прогнозний баланс

· Чистий грошовий потік

· Графік погашення кредиторської заборгованості

· Прямий метод визначення грошових потоків

· Непрямий метод визначення грошових потоків


 

 

Завдання для самоперевірки ✓

Дайте відповідь на наведені нижче питання:

1. У чому сутність і призначення бюджету руху грошових коштів?

2. Який взаємозв’язок між бюджетом доходів і витрат і бюджетом руху грошових коштів?

3. Охарактеризуйте надходження й витрачання грошових коштів від основної, фінансової та інвестиційної діяльності.

4. Які підходи використовуються під час розробки бюджету руху грошових коштів?

5. Яка методика складання платіжного календаря (графіка) надхо- дження грошових коштів від дебіторів?

6. Наведіть методику складання графіка погашення кредиторської заборгованості за отримані матеріали, сировину та надані послуги.

7. Поясність технологію складання бюджету руху грошових коштів.

8. Як узгодити основні операційні бюджети з бюджетом руху гро- шових коштів?

9. Який  взаємозв’язок  між  такими  показниками:  активи,  власний капітал та зобов’язання? Наведіть балансове рівняння.

10. Яка відмінність у формуванні балансу за вітчизняними та міжна- родними стандартами?

11. Як  здійснюється  класифікація  активів  підприємства  згідно  з П(С)БО 2 «Баланс»?

12. Назвіть джерела утворення господарських засобів підприємства

(пасивів) згідно з П(С)БО 2 «Баланс».

13. Поясність, як узгоджуються основні операційні та фінансові бю- джети з прогнозним балансом підприємства.

Завдання для індивідуальної роботи œ

 

1. Наведіть загальний алгоритм складання та взаємоузгодження операційних бюджетів для цілей досліджуваного підприємства з ураху- ванням специфіки його виробничо-господарської діяльності. Поясність, які спільні та відмінні ознаки в схемі побудови й взаємоузгодженості операційних бюджетів даного підприємства порівняно із загальновідо- мою схемою бюджетування.

2. Поясність, як визначаються такі статті пасиву балансу підприємс- тва: заборгованість підприємства перед бюджетом; заборгованість під- приємства перед соціальними фондами та нерозподілений прибуток підприємства. Яка різниця між відрахуваннями та утриманнями в Пен- сійний фонд і до фондів соціального страхування?

3. Проаналізуйте, які з господарських операцій приводять до змін: лише в структурі активів; лише в структурі пасивів, а також одночасних змін як активу, так і пасиву балансу підприємства. Наведіть по десять прикладів і прокоментуйте їх.


 

4. За даними реального підприємства розробіть бюджет руху гро- шових коштів від операційної, фінансової та інвестиційної діяльності, обґрунтувавши технологію його складання. Поясність, який з методів розробки бюджету руху грошових коштів доцільно використовувати для цілей управлінського та фінансового обліку досліджуваного під- приємства.

5. Трансформуйте статті активу й пасиву за вітчизняними стандар- тами до міжнародних стандартів. Поясність, які відмінності в побудові балансу за українською та міжнародною формою.

6. Складіть та взаємоузгодьте основні операційні плани реального підприємства, попередньо визначивши плани: виробництва й продажу продукції; закупівлі та використання матеріалів; заробітної плати; загаль- новиробничих витрат; виробничих витрат; витрат виготовленої та реа- лізованої продукції; руху грошових коштів; схем погашення кредитор- ської та дебіторської заборгованості; доходів і витрат, а також плановий розрахунковий баланс.

 

Література для поглибленого вивчення  

1. Брігхем Е. Ф. Основи фінансового менеджменту. — К.: Ніка- Центр: Ельга, 1997. — 867 с.

2. Голов С. Ф. Управлінський облік: Підручник / C. Ф. Голов. — К.: Лібра, 2004. — 703 с.

3. Ковалев В. В. Финансовый менеджмент: теория и . — 2-е изд., пе- рераб. и доп. — М.: ТК Велби, Из. Проспект, 2007. — 1024 с.

4. Обербринкманн Ф. Современное понимание бухгалтерского ба- ланса: пер. с нем., под. ред. Я. В. Соколова. — М.: Финансы и статисти- ка, 2003. — 416 c.

5. Савчук В. П. Финансовый менеджмент предприятий — 3-е изд. —

К.: Изд-во: «Максимум», 2008. — 884 с.

6. Фінанси  підприємства:  Підручник  /  А. М. Поддєрьогін, М. Д. Білик, Л. Д. Буряк та ін.; Наук. ред. А. М. Поддєрьогін. — 5-е вид., перероб. і допов. — К.: КНЕУ, 2004. — 546 с.

7. Хруцкий В. Е. Внутрифирменное бюджетирование: настольная книга по постановке финансового планирования // В.Е. Хруцкий, Т. В. Сизова, В. В. Гамаюнов — М.: Финансы и статистика, 2002. — 400 с.

8. Хил Лафуенте А. М. Финансовый анализ в условиях неопреде- ленности. — Минск: Технология, 1998. — 150 с.


 

ТЕМА 9


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 162; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.017 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь