Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Бюджетування в автоматизованій системі управління підприємством (АСУП) «Галактика»



 

Система «Галактика» реалізує доволі широкі функціональні мож- ливості розв’язання завдань операційного управління підприємст- вом, фінансового планування та аналізу. АСУП «Галактика» має чіт- ку модульну структуру. Кожний модуль орієнтовано на виконання специфічних завдань. Усі модулі системи взаємопов’язані між со- бою в єдину інформаційну систему. Така архітектоніка дає змогу за- стосовувати комплексний підхід до автоматизації різних підрозділів підприємства, забезпечуючи послідовне проходження документів по різних модулях, з можливістю поетапного впровадження та при- дбання тих модулів, які необхідні для роботи організації відповідно до поставлених завдань у системі бюджетування. Модульність побу- дови системи допускає як ізольоване використання окремих складо- вих, так і їх необхідні довільні комбінації, зокрема інтеграцію з іс- нуючими програмними засобами.

Незважаючи на те, що для реалізації процесів бюджетування в системі «Галактика» є модуль «Управління бюджетом», з позиції системного підходу до автоматизації бюджетування цю систему можна умовно поділити на кілька функціональних контурів.

Контур адміністративного управління вирішує завдання фі- нансового й господарського планування, фінансового аналізу, управління маркетингом.

Контур управління персоналом призначений для автоматизо- ваного обліку кадрів і розрахунків з оплати праці працівників підприємства.

Контур бухгалтерського обліку — функціонально повна сис- тема ведення бухгалтерського обліку.

Контур оперативного управління реалізує завдання, пов’язані з організацією та управлінням виробничою й реалізаційною діяль- ністю підприємства.

Контур управління виробництвом автоматизує технічну підго- товку виробництва, зокрема й техніко-економічне планування та облік фактичних витрат.

Контур адміністрування — набір сервісних засобів для квалі- фікованих користувачів і програмістів, які забезпечують адміністру- вання бази даних, корпоративний обмін даними, обмін документами із зовнішніми інформаційними системами, а також проектування ін- терфейсу для користувачів і форм звітів.

Інформаційна система керівника призначена для керівників під- приємств, холдингів, корпорацій і підтримує управлінську діяльність


 

вищого керівництва, забезпечуючи ефективним інструментарієм для вирішення завдань моніторингу оперативної діяльності та аналізу ді- яльності підприємства, підвищення його «інформаційної прозорості» підприємства, виключення можливості перекручування реальних даних, зниження витрат на отримання інформації для прийняття оперативних і стратегічних управлінських рішень.

Функціональні можливості модулю «Управління бюдже- том» підтримують виконання всіх бізнес-процесів бюджету- вання. На підготовчому етапі експлуатації модуля здійснюєть- ся його настройка, яку можна змінювати мірою розвитку системи. Цей процес передбачає настройку системних параме- трів і параметрів користувача, формування й заповнення різ- них ієрархічних класифікаторів і довідників, зокрема й ство- рення довідника та форм типових бюджетів і прив’язку аналітики за статтями витрат і доходів до відповідного набору статей бюджетів у різних типових формах, що дає змогу роз- глядати бюджет на різних рівнях деталізації. Після настройки модуль готовий до експлуатації.

В АСУП «Галактика» планові бюджети можна формувати на основі статистичних та експертних даних, введених у сис- тему вручну, даних минулого періоду з поправкою на динамі- ку зовнішніх факторів (індекс інфляції, індекси сезонних ко- ливань попиту тощо), планових даних модуля «Управління договорами», розрахункових даних на основі інших показни- ків бюджету.

Формування фактичних бюджетів можливе з наступних дже- рел інформації: паперових первинних документів, які вводяться в систему вручну, автоматично з контуру бухгалтерського обліку, контуру оперативного управління, контуру управління виробни- цтвом та інших за допомогою сформованих алгоритмів обробки оперативних і бухгалтерських даних.

У системі «Галактика» реалізовано також можливість порів- няння показників планових і фактичних бюджетів, розрахунку абсолютних відхилень і показників виконання плану. За резуль- татами аналізу виконання бюджетів можна здійснювати коригу- вання планових бюджетів на наступні періоди.

Система «Галактика» безперервно розвивається: нарощується її функціональність, відслідковуються зміни законодавства, на- даються додаткові засоби інформаційного обміну з іншими сис- темами, що виводить систему «Галактика» на одне з провідних місць серед аналогічних корпоративних інформаційних систем російських виробників.


 

Ключові положення®

1. Автоматизація бюджетування — це елемент системи бюджетуван- ня на підприємстві, який дає змогу проводити реєстрацію, систематиза- цію, групування й аналіз первинних даних про господарську діяльність організації та формувати відповідні звіти.

2. Автоматизована інформаційна система бюджетування є специфіч- ною для кожного підприємства, що залежить від регламентації збиран- ня та обробки внутрішньої інформації про доходи й витрати, передба- ченої обліковою політикою підприємства.

3. В обліковій політиці підприємства визначаються методи збирання пе- рвинних даних; вартісного вимірювання, поточного групування та підсум- кового узагальнення фактів господарської діяльності, що застосовуються суб’єктом господарювання на постійній основі впродовж звітного періоду.

4. Основні положення облікової політики підприємства включають у себе вимоги до методики організації збирання фактичної інформації про діяльність підприємства, порядку заповнення первинних докумен- тів, організації документообороту та проведення інвентаризації; прин- ципи ведення податкового обліку; критерії класифікації матеріальних і нематеріальних активів; методи нарахування амортизації, оцінювання запасів у процесі їх вибуту, обліку витрат на виробництво та калькулю- вання собівартості продукції.

5. Залежно від обраного керівниками підприємства способу ор- ганізації планово-контрольних процесів виокремлюють такі основні підходи до автоматизації бюджетування: бюджетування як система індикативного фінансового планування за допомогою програмних продуктів автоматизації фінансового планування або багатофункці- ональних табличних процесорів; бюджетування на основі програм- них засобів автоматизації бухгалтерського обліку, комплексна ав- томатизація бюджетування в середовищі програмних засобів бізнес- аналізу (Business Intelligence — BI) чи управління ефективністю бі- знесу (Business Performance Management — BPM).

 

Терміни й поняття ö

· Автоматизація бюджетування

· Облікова політика підприємства

Завдання для самоперевірки ✓

Дайте відповідь на наведені нижче питання:

1. Які можливості надає автоматизація системи бюджетування на підприємстві?


 

2. Охарактеризуйте проблеми впровадження автоматизованої сис- теми бюджетування на вітчизняних підприємствах.

3. Охарактеризуйте основні варіанти організації збирання та оброб- ки первинної інформації про фактичні результати господарської діяль- ності на підприємстві для цілей бюджетування.

4. Охарактеризуйте автоматизацію бюджетування як елемент систе- ми бюджетування.

5. Визначте основні вимоги до програмного забезпечення для авто- матизації процесу бюджетування на підприємстві.

6. Назвіть основні типи програмного забезпечення для автоматизації бюджетування на підприємстві.

7. Дайте коротку характеристику функціонального призначення комп’ютерних програм для автоматизації системи бюджетування на підприємстві.

8. Визначте особливості впровадження на різних типах підпри- ємств різних за функціональними можливостями комп’ютерних програм.

9. Дайте коротку характеристику бюджетування в АСУП «Галак-

тика».

 

 

Завдання для індивідуальної роботи œ

 

1. Зробіть ретроспективний аналіз досвіду впровадження на вітчизняних підприємствах автоматизованих систем управління (АСУП). Узагальніть отримані результати дослідження у вигляді реферату.

2. Вивчіть досвід впровадження автоматизації бюджету- вання (чи автоматизації окремих управлінських процесів) на одному з підприємств. За результатами проведеного аналізу зробіть аналітичний звіт.

3. На основі інформації про операційну діяльність підприємс- тва виконайте завдання з автоматизації бюджетування, викорис- товуючи табличний процесор MS Excel.

3.1. У середовищі MS Excel розробіть формати таблиць для операційних бюджетів підприємства, бюджету доходів і витрат (БДВ) і бюджету руху грошових коштів (БРГК).

3.2. Заповніть розроблені таблиці даними про показники операційної діяльності підприємства на плановий період (мі- сяць).

За результатами виконаної роботи подайте сформований пла- новий бюджет підприємства на плановий період (місяць), який складатиметься з операційних бюджетів, БДВ і БРГК.


 

Література для поглибленого вивчення  

 

1. Карминский А., Жевага А. Информатизация контроллинга: прак- тические решения // Контроллинг. Технологии управления. — 2002. —

№ 4.

2. Карпов А.Е. Постановка и автоматизация управленческого учета.

— М.: Результат и качество, 2008. — 504 с.

3. Кизенко О. Проблеми автоматизації бюджетування на вітчизня- них підприємствах // Управленческий учет & бюджетирование. — 2008.

№ 12. — С. 48.

4. Концепция контроллинга. Управленческий учет. Система отчет- ности. Бюджетирование пер. с нем. [В. Толкач] / Horvath & Partners: 2-е изд. — М.: Альпина-Бизнес-Букс, 2006. — 269 с. (Модели менеджмента ведущих корпораций).

5. Логинов А. Макаренко О. Управленческий учет для директора. Автоматизация управленческого учета в программе «1С: Управляю- щий». — СПб.: Питер, 2008. — 240 с.

6. Новак Б. В. Бюджетирование на компьютере. — СПб.: Питер, 2007. — 224 с.

7. Хруцкий В. Е.. Внутрифирменное бюджетирование: настольная книга по постановке финансового планирования / В. Е. Хруцкий, В. В. Гамаюнов. — 2-е изд., перераб. и доп. — М.: Финансы и статистика, 2007. — 461 с.


 

 






Розділ 3


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 184; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.019 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь