Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Управлінська облікова політика підприємства



 

Результативність прийняття управлінських рішень керівниками підприємств безпосередньо залежить від швидкості обміну інформа- цією між усіма взаємопов’язаними підсистемами в системі економіч- ного управління організацією, а саме підсистемами: управління ви- робництвом, управління доходами й витратами, управління запасами та матеріально-технічним постачанням, управління персоналом, управління маркетингом, управління фінансово-інвестиційним про- цесом та ін. Зважаючи на те, що система економічного управління підприємством є складною соціально-економічною системою, кожна з названих вище підсистем також є системою.

Принцип системності має бути основним під час вибору про- грамного  комплексу  автоматизації  бюджетування  для  забезпе-


 

чення обміну даними між системою бюджетування та іншими сег- ментами обліково-управлінської діяльності, адже в циклі бюдже- тування об’єднуються процеси планування, збирання фактичної інформації та аналізу й контролю господарської діяльності. От- же, вибір системи автоматизації бюджетування потребує глибо- кого знання та розуміння внутрішніх фінансово-економічних і соціально-виробничих процесів на підприємстві.

Відповідно впровадження бюджетування на підприємстві як інструмента економічного управління, який справді був би ефек- тивним, тобто забезпечував вчасне надходження до керівників релевантної інформації — це складне завдання, яке неможливо вирішити без спеціальних комп’ютерних програм автоматизації розрахунків.

Автоматизація бюджетування розглядається сьогодні як не- від’ємний елемент системи бюджетування на підприємстві, який дає змогу здійснити реєстрацію, систематизацію, групування й аналіз первинних даних про господарську діяльність організації, формуючи відповідні звіти, що містять релевантну управлінську інформацію, тобто повністю автоматизувати збирання оперативної інформації, важливої для прийняття управлінських рішень. Ця складова системи бюджетування є специфічною для кожного підприємства й залежить від регламентації збирання й обробки внутрішньої інформації про доходи та витрати в обліковій політиці підприємства.

Облікова політика — це обрана підприємством сукупність способів (методичних підходів) ведення внутрішньогосподарсь- кого й фінансового обліку (збирання первинних даних, вартісне вимірювання, поточне групування та підсумкове узагальнення фактів господарської діяльності) відповідно до особливостей йо- го господарської діяльності, що застосовуються суб’єктом госпо- дарювання на постійній основі впродовж звітного періоду.

В обліковій політиці підприємства описується методика бюд- жетування, тобто визначаються методичні підходи до збирання і обробки планової й фактичної інформації про господарську діяль- ність підприємства, описується логіка її структуризації, класифі- кації та консолідації в бюджетах різних рівнів, а також принципи організації внутрішнього документообігу, типи документів, що використовуються для реєстрації планової й фактичної інформа- ції в системі управлінського обліку. Зауважимо, що в англомов- них країнах поняття управлінського обліку (management accounting) включає в себе весь цикл бюджетування: від складан- ня планових бюджетів до обліку фактичної первинної інформації, складання фактичних бюджетів, аналізу бюджетів і здійснення


 

контролюючих впливів на діяльність підприємства, оскільки для управління компанією важлива інформація про те, що було, не як хронологія фактів господарської діяльності, а як база для плану- вання й прогнозування майбутнього стану підприємства як вироб- ничої системи. Інтерпретація цих фактичних і прогнозних даних дає змогу оцінити перспективи розвитку підприємства й порівня- ти бажані планові показники його діяльності з реально досягну- тими з метою коригування поточних планів і, можливо, навіть обраної раніше стратегії.

Наведемо основні положення облікової політики підприємст- ва, що включають у себе:

1. Вимоги до методики організації збирання фактичної інфор- мації про діяльність підприємства. Перший підхід полягає в то- му, що підприємство може застосовувати в управлінському облі- ку єдиний план рахунків бухгалтерського обліку активів, капіта- лу, зобов’язань і господарських операцій підприємств та організацій з введенням додаткової системи субрахунків для за- безпечення необхідної деталізації обліково-економічної інформа- ції, дані регістрів обліку майна підприємства, інших облікових регістрів, та відображати цю інформацію в Головній книзі під- приємства, що є підставою для складання фінансової звітності, не відокремлюючи, таким чином, базу даних первинної інформації в системі бюджетування і системі бухгалтерського обліку.

Цей підхід полягає в орієнтації облікової політики підприєм- ства на бухгалтерський облік як основу інформаційної системи, що забезпечує потреби системи управління, зокрема й бюдже- тування, в інформації. Такий підхід формування інформаційної бази бюджетування є спрощеним для підприємства й не потре- бує значних витрат ресурсів на формування фактичних бюдже- тів підприємства. Проте, він має суттєві недоліки, а саме: уся первинна документація сконцентрована в бухгалтерії підприєм- ства; під час складання фактичних бюджетів і звітів про вико- нання бюджетів доводиться користуватися лише тією інформа- цією, яка є в системі бухгалтерського обліку; збирання та обробка первинної документації орієнтована на забезпечення потреб бухгалтерського обліку, тобто інформація в систему бю- джетування надається в обробленому бухгалтерією вигляді, що призводить до об’єктивної втрати частки даних оперативного обліку.

Другий підхід передбачає створення єдиної інформаційної ба- зи первинних документів і формування фактичної інформації окремо для управлінського та бухгалтерського обліку безпосере-


 

дньо з первинних документів за окремими планами рахунків, при- чому методика групування даних у системі управлінського обліку не потребує обов’язкового застосування подвійного запису, на відміну від методики ведення бухгалтерського обліку. Перевагами цього підходу є можливість однакового доступу до первинних да- них обліку всіх учасників бюджетного процесу; відокремлене вве- дення інформації в автоматизовану систему обліку, тобто дані управлінського обліку (інформаційна база системи бюджетування) та бухгалтерського обліку систематизуються, групуються, оброб- ляються й аналізуються паралельно, незалежно один від одного, ґрунтуючись на різних методичних принципах.

Ці два принципово різні способи формування фактичної інфор- мації в системі управлінського обліку впливають на вибір програ- мних засобів автоматизації бюджетування. З метою автоматизації процесу формування фактичної інформації за першим підходом у системі бюджетування використовують програмні засоби автома- тизації бухгалтерського обліку. Автоматизація бюджетування за другого варіанта реєстрації фактичної інформації потребує впро- вадження програмних  засобів  бінес-аналізу  (Business Intelligence — BI) та управління ефективністю бізнесу (Business Performance Management — BPM).

2. Вимоги до оформлення й порядку заповнення первинних до- кументів та організації документообороту щодо обліку руху то- варно-матеріальних цінностей. Наприклад, підприємство може вести аналітичний облік руху товарно-матеріальних цінностей за допомогою таких документів: у бухгалтерії — у відомостях облі- ку залишків матеріалів у кількісно-сумарному виразі; на скла- дах — у картках складського обліку в кількісному виразі.

3. Вимоги до проведення інвентаризації на підприємстві. На- приклад, здійснювати інвентаризацію активів і зобов’язань під- приємства станом на 1 грудня поточного року перед складанням річної фінансової звітності. Крім того, проводити інвентаризацію в разі зміни матеріально відповідальної особи та встановлення фактів розкрадань. Для проведення інвентаризації створити по- стійно діючу комісію.

4. Принципи організації ведення податкового обліку відповідно до законодавства України.

5. Принципи та критерії класифікації матеріальних активів як основних засобів та інших необоротних матеріальних активів і нематеріальних активів, визначення терміну їх корисного вико- ристання та вибору методу нарахування амортизації. Напри- клад, уважати матеріальні активи з терміном корисного викорис-


 

тання (експлуатації) понад один рік вартістю менше 1000 грн ін- шими необоротними матеріальними активами. Застосовувати під час нарахування амортизації основних засобів методи амортизації та ліквідаційну вартість, установлені та затверджені протоколом засідання постійно діючої експертної технічної комісії та пого- джені з директором з економіки та фінансів, установивши при цьому такі методи нарахування амортизації для:

— об’єктів основних засобів (крім вантажних автомобілів ван- тажопідйомністю понад 2 т) — прямолінійний;

— вантажних автомобілів вантажопідйомністю понад 2 т —

виробничий метод;

— малоцінних необоротних матеріальних активів і бібліотеч- них фондів — у розмірі 100 % їх вартості першого місяця вико- ристання таких об’єктів;

— інших необоротних матеріальних активів — прямолінійний метод;

— нематеріальних активів — прямолінійний метод.

6. Методи оцінювання запасів у разі їх вибуття. Наприклад, на підприємстві застосовувати такі методи оцінювання запасів під час відпуску їх у виробництво, продаж чи іншого вибуття:

— середньозваженої собівартості — при відпуску запасів у виробництво та реалізації готової продукції;

— ідентифікованої собівартості відповідної одиниці запасів — у разі продажу великогабаритних товарів, що мають номер заво- ду-виробника.

7. Методичні підходи до обліку витрат на виробництво та калькулювання собівартості продукції. Наприклад, застосовувати в основному виробництві позамовний із застосуванням елементів нормативного метод обліку витрат на виробництво та калькулю- вання фактичної виробничої собівартості продукції; у цехах до- поміжного виробництва: ремонтно-механічному та інструмента- льному — позамовний метод, у всіх інших цехах допоміжного виробництва — проводити щомісяця загальний підрахунок ви- трат підрозділу за певними статтями калькулювання. Оцінювання ступеня завершеності операції з надання послуг (виконання ро- біт) здійснювати шляхом вивчення виконаної роботи, при цьому в бухгалтерському обліку доходи відображати в звітному періоді підписання акта наданих послуг (виконаних робіт). Затвердити перелік і склад змінних і постійних загальновиробничих витрат. Прийняти як базу розподілу змінних і постійних розподілених за- гальновиробничих витрат основну заробітну плату (без доплат і надбавок) виробничих робітників.


 

Отже, в управлінській обліковій політиці підприємства визнача- ють методичні підходи до збирання та і обробки фактичної інфор- мації про господарську діяльність підприємства, описують логіку її структуризації, класифікації і консолідації в бюджетах різних рівнів, а також принципи організації внутрішнього документообігу, типи документів, що використовуються для реєстрації інформації.

Зазвичай, упровадження автоматизованої системи бюджету- вання спеціалізованими консультаційними організаціями почина- ється з розробки управлінської облікової політики, хоча насправ- ді на кожному підприємстві існують до певної міри специфічні способи збирання та обробки інформації, не фіксуються.

З погляду безперебійної роботи системи бюджетування потріб- но домогтись її незалежності від людського чинника як носія ін- формації й зафіксувати основні принципи бюджетування у ви- гляді документа: інструкції, наказу, положення тощо. Це формує модель бюджетування, визначає принципи формування фінансо- вої структури підприємства та є основою технічного завдання на впровадження автоматизації бюджетування на підприємстві.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 187; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.036 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь