Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


СПІВВІДНОШЕННЯ ДЖЕРЕЛЬНОЇ БАЗИ АНГЛІЙСЬКОГО ПРАВА І ПРАВА США



СПІВВІДНОШЕННЯ ДЖЕРЕЛЬНОЇ БАЗИ АНГЛІЙСЬКОГО ПРАВА І ПРАВА США

 

 

Роботу виконала:

студентка МП-11

Київського університету права НАН України

КРАВЧУК Вікторія Юріївна

 

Науковий керівник:

Кандидат юридичних наук,

доцент кафедри міжнародного права і

порівняльного правознавства

ПОЛІВАНОВА Олена Миколаївна

 

Київ-2017
ЗМІСТ

Вступ…………………………………………………………………………...…….3

Розділ 1. Англійське право і право США………………………………..…..….5

1.1 Загальна характеристика англосаксонської правової системи ………......5

1.2 Право Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в рамках англосаксонської правової системи…………………………..……9

1.3 Право США в рамках англосаксонської правової системи………………14

Висновки до розділу 1……………………………………………………………...18

Розділ 2. Теоретико-правова основа співвідношення англійського права і права США…………………………………………………………………...……20

2.1 Правовий прецедент як джерело англійського права та права США............................................................................................................................20

2.2 Закон як джерело англійського права і права США…………………..27

2.3 Співвідношення інших джерел англійського права та права США….32

Висновки до розділу 2…………………………………………………………...…37

Розділ 3. Співвідношення окремих нормативно-правових актів у англійському праві та праві США………………………………………………….…….40

3.1 Співвідношення виборчого права в Великій Британії та США………40

3.2 Співвідношення адміністративного права у ВБ і США………...…….50

3.3 Співвідношення конституційного права у ВБ і США……………...…59

Висновки …………………………………………..………………………………68


Список використаної літератури та джерел


 


ВСТУП

……..

 

Отже, метою дослідження є вивчення загальних закономірностей розвитку системи загального права в контексті її розгалуження на американську та англійську, де поряд із існуванням багатьох спільних ознак виділяється ряд особливостей, що викликані історичним розвитком цих систем. Відповідним чином сформувалася структура даної правової системи, а також система джерел права.

Завдання роботи:

- охарактеризувати сутність англосаксонської правової сім`ї в контексті таких країн як США та Англія

- показати витоки зародження права в США та Англії

- проаналізувати основні теоретичні аспекти джерел права Англії та США та відстежити їх розвиток

- дослідити наявні точки зору стосовно відмінності джерел права США та Великобританії

- визначити сучасні тенденції розвитку права США та Англії та системи загального права в загальному

- порівняти окремі правові сфери законодавства у США та Англії

Актуальність теми полягає у в необхідності аналізу та комплексної систематизації даних про правові системи, їх особливості функціонування, еволюцію та джерела права Сполучених Штатів Америки та Великої Британії, які не дивлячись на приналежність до однієї правової сім`ї, мають деякі відмінності, що відіграють суттєве значення для теоретичного розуміння сутності правових систем та функціонування системи джерел права останніх, оскільки теоретичні матеріали щодо даних систем у аспекті співвідношення досі не сформовані як комплексне порівняльне дослідження, відповідно кількість наукової бази яка б цілісно та широко розглядала дане питання є недостатньою.

Об’єктом дослідження є теоретико-правова база законодавства країн загального права, її історичний розвиток у контексті співвідношення правових процесів у США та Англії.

Предметом дослідження є наукова база, що проявляється у вигляді джерел права країн англосаксонської сім`ї, доктрин порівняльного права, нормативно-правових актах національного законодавства Англії та США, їх судова практика та аналізовані дослідження науковців щодо виникнення, функціонування та перспектив розвитку даної правової системи.

Наукова новизна. У роботі використано матеріали найновіших правових досліджень за допомогою таких методів як формально-юридичний, системного аналізу, комплексного дослідження та порівняльного правознавства. Оскільки ми маємо невеликий обсяг порівняльної літератури саме щодо таких країн як США та Англія та відомостей про їх взаємозв’язок дане дослідження дає змогу систематизувати та узагальнити інформацію щодо джерельної бази та законодавства в цілому цих держав.

Структура роботи. Робота складається з вступу, трьох розділів, кожен з яких поділяється на три підрозділи, висновків та списку використаної літератури.


 


Висновки до Розділу 1

Підбиваючи підсумок всьому вищесказаному, можна сказати, що основним фактором, що визначив формування англосаксонської системи права з’явився прецедент. Особливий вплив зробило й звичаєве право. Саме ці моменти направили розвиток англосаксонської системи по певному шляху, по якому вона продовжує розвиватися, незважаючи на зростаючу роль статутного права, консолідацію законодавства.

Ще одну особливість англосаксонської системи права становить особливе відношення до правових інститутів. Іншими словами – правова культура суспільства, обумовлена менталітетом населення країн, що ставляться до англосаксонської системи права.

Система загального права включає право Англiї та iнших країн, якi взяли англійське право за взiрець. В англо американській правовій сім’ї слід розрізняти групу англійського права і пов’язаного з ним за своїм походженням права США.

В групу англійського права входять поряд з Англією Північна Iрландія, Канада, Австралія, Нова Зеландiя, а також колишні колонії Британської iмперiї. Як вiдомо, Англія була найбільшою колоніальною державою, тому англійське «загальне право» одержало роэповсюдження в багатьох країнах світу.

Другу групу утворює право США, яке маючи своїм джерелом англійське «загальне право», в наш час є майже самостiйне. І яке вiдрізняється від класичної системи загального права, перш за все федеративною будовою. Так у США діє федеративна правова система та система окремих штатiв, між якими часто виникають суперечки по питанням правового регулювання ситуація невідома в Англії. Крім того, відмiнності правової системи США проявляються у нормах права і структурi права. Але в цiлому - це загальна система права.

У країнах, правова система яких заснована на загальному праві, будується по загальній доктринi. Але це не означає, що наприклад, всі правові iнститути і форми, які склалися в праві Великобританiї, діють на територіях США, Канади і.т.д. Тут застарілi форми загального права заміненi, і хоча існують посилання на англійське загальне право, але судовi системи цих країн засновуються тільки на своїх прецендентах.

У теперішній час відмінність між англійською і американською правовими системами визначається низкою чинників. Відмінності між ними містяться і в способі життя, і в системі управління, і в економічній структурі, і навіть у методах використання одних і тих же правових інструментів, якими є судові установи і джерела права. Англія — країна традицій, із монархічною формою правління парламентського типу, а США — президентська республіка з достатньо сильним парламентом. Американське право не сприйняло деякі англійські судові рішення, що мали середньовічне походження (у галузі земельної власності, спадкування тощо).

Загальне право в США не виступає лише як простий різновид або копія загального права Англії, незважаючи на те, що багато правових інститутів є похідними від англійських. Прецедентне право США відрізняє як історичний зв'язок з англійським правом, так і значна самостійна роль у системі загального права.

Отже, ці системи виявилися дуже динамічними і зуміли одночасно зберегти стабільність і непорушність традиційних, часом архаїчних начал юридичного регулювання і водночас змогли пристосуватися до нових техніко-економічних і соціально-культурних умов. Іншими словами, юридичний інструментарій, який має у своєму розпорядженні загальне прецедентне право, можна розглядати як значну цінність, що виражає достоїнства нормативно-судової системи юридичного регулювання та має унікальний характер. Можливо, що феномен загального прецедентного права ще недостатньо оцінений.


 


Висновки до Розділу 2

Отже, можна зробити висновок, що всі джерела права в англосаксонській правовій системі тісно співіснують і доповнюють один одного. Можна сказати про тісну взаємодію прецеденту з усіма джерелами англосаксонської правової системи, які переплелись між собою в ході історичного формування англосаксонської правової системи.

Тісні взаємовідносини джерел англосаксонської правової системи не дозволяють нам виділити перевагу якогось із джерел. Відповідно складність взаємовідносин джерел права даної системи створює певні труднощі для їх використання.  Хоча на сьогоднішній день в законодавстві Англії визначено головне місце закону серед джерел права, судовий прецедент не можна назвати другорядним джерелом права, йому по праву належить місце поряд із законом.

З іншої сторони, той факт, що закон спочатку повинен пройти апробацію судами, у ході чого перевтілиться в судове рішення і набуде ознак прецеденту, свідчить про те, що фактично прецедент наділений більшою силою ніж закон, а отже, займає більш значуще місце в англосаксонській правовій системі.

У досліджуваній правовій сімї також співснують і інші не менш важливі джерела права такі як міжнародні договори, правова доктрина, принципи права.

Деякі вчені виділяють джерелом права системи загальног права також розум.

Тобто, казуїстичний характер англо-американського права породжує багато прогалин, і розум визнається додатковим, допоміжним джерелом права, покликаним подолати ці прогалини.

Розум передбачає розумне вирішення спору, коли з цього питання не має ні прецеденту, ні законодавчої норми, ні обов'язкового звичаю. Винесення судового рішення на основі розуму — це насамперед пошуки рішення, яке найбільше відповідає нормам чинного права, а тому найбільш задовільно забезпечує порядок у сполученні зі справедливістю, що і становить основу права.

Проте не можна стверджувати, що пошук рішення на основі розуму є нічим не обумовленим, довільним процесом. У ході такого пошуку необхідно насамперед керуватися загальними засадами права, в чому відіграють певну роль доктрини, побічні висловлювання суддів про право (obiter dictum), судові рішення, що не є прецедентами.

При висвітленні місця і ролі розуму в системі інших джерел права необхідно розрізняти два аспекти цього питання — формально-юридичний і фактичний. У формально-юридичному плані розум відіграє допоміжну роль, у практичному ж — він має першорядне значення. Особливо це стосується загального права, яке не без підстав називається «правом розуму».


 


Висновки ло Розділу 3

Отже, нами було розглянуто деякі окремі сфери права Сполучених Штатів Америки та Великобританії.

Варто зазначити, що не дивлячись, що зазначені держави складають єдину правову сімю, законодавство у окремих сферах відносин відрізняється. Це зумовлено особливостями історії розвитку та етнічними аспектами.

Аналізуючи, розглянуті сфери права можна зазначити, що відмінності останніх зумовлені різницею федерального устрою у США та протилежного у Великобританїї та істотними особливостями історії розвитку права даних країн та територіальною етнічністю.

Важливим фактом є те, що англійські та американські юристи, які брали участь в процесі становлення і розвитку права, керувалися майже виключно інтересами юридичної практики. Звідси велика повага до звичаїв (загальному праву), якими ця практика закріплювалася..

СПІВВІДНОШЕННЯ ДЖЕРЕЛЬНОЇ БАЗИ АНГЛІЙСЬКОГО ПРАВА І ПРАВА США

 

 

Роботу виконала:

студентка МП-11

Київського університету права НАН України

КРАВЧУК Вікторія Юріївна

 

Науковий керівник:

Кандидат юридичних наук,

доцент кафедри міжнародного права і

порівняльного правознавства

ПОЛІВАНОВА Олена Миколаївна

 

Київ-2017
ЗМІСТ

Вступ…………………………………………………………………………...…….3

Розділ 1. Англійське право і право США………………………………..…..….5

1.1 Загальна характеристика англосаксонської правової системи ………......5

1.2 Право Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в рамках англосаксонської правової системи…………………………..……9

1.3 Право США в рамках англосаксонської правової системи………………14

Висновки до розділу 1……………………………………………………………...18

Розділ 2. Теоретико-правова основа співвідношення англійського права і права США…………………………………………………………………...……20

2.1 Правовий прецедент як джерело англійського права та права США............................................................................................................................20

2.2 Закон як джерело англійського права і права США…………………..27

2.3 Співвідношення інших джерел англійського права та права США….32

Висновки до розділу 2…………………………………………………………...…37

Розділ 3. Співвідношення окремих нормативно-правових актів у англійському праві та праві США………………………………………………….…….40

3.1 Співвідношення виборчого права в Великій Британії та США………40

3.2 Співвідношення адміністративного права у ВБ і США………...…….50

3.3 Співвідношення конституційного права у ВБ і США……………...…59

Висновки …………………………………………..………………………………68


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 196; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.031 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь