Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Одноразова осінньо-весняна ревізія гальмівного обладнання пасажирських вагонів



25.3.1 Одноразова осінньо-весняна ревізія гальмівного обладнання пасажирських вагонів проводиться під час технічному обслуговуванні пасажирських вагонів ТО-2, в обсязі ревізії гальмівного обладнання пасажирських вагонів під час ТО-3, за винятком вимог 25.2.2, 25.2.5, 25.2.6, 25.2.11 цього нормативного документу.

25.3.2 Під час ТО-2 усе несправне гальмівне обладнання з вагона необхідно зняти, замість нього встановити нове чи відремонтоване. Усі роботи занести в книгу ВУ-68.

 

25.4 Ремонт гальмівного обладнання під час деповського ремонту пасажирських вагонів

25.4.1 Під час деповського ремонту з пасажирських вагонів демонтуються повітророзподільники, електроповітророзподільники, авторегулятор, перемикальний клапан, кінцеві і роз’єднувальні крани, з’єднувальні рукава, випускний клапан , а на вагонах з дисковими гальмами додатково демонтується гальмівні циліндри, реле тиску, трьохпозиційні скидальні клапани і сигналізатори тиску, також – пневматичні вимикачі, зворотні клапани, клапани протиюзного пристрою, реле тиску 042. Замість знятих вузлів встановити нові або відремонтовані.

З колісних пар демонтувати протиюзні осьові датчики.

Зняте обладнання направляти в ремонт у відповідні ремонтні підрозділи.

Гальмівний циліндр, робочу камеру і магістральний повітропровід допускається оглядати і в разі необхідності ремонтувати безпосередньо на вагоні.

25.4.2 Гальмівні диски, що мають хвилястість або нерівномірне вироблення глибиною більше ніж 0,5 мм, проточити. Фрикційні кільця гальмівних дисків перевірити на відсутність тріщин, плям підгоряння, зміщення металу (навари) та розшарування. Фрикційні кільця з плямами підгоряння допускаються до подальшої експлуатації в разі відсутності наскрізних тріщин або надривів. У випадку ушкоджень, гальмівні диски ремонтують або замінюють, згідно з розділом 17 ЦЛ-0084.

Провести візуальний контроль кліщових механізмів. Послаблення з’єднувальних елементів, а також їх пошкодження не допускається. Забезпечити вільний прохід через труби для видалення повітря з кліщових механізмів. Важелі, які мають тріщини, – ремонту не підлягають.

25.4.3 Повітропроводи необхідно оглянути. Труби, що мають ум’ятини, зноси (потертості), корозію, спрацьовану різьбу, потрібно замінити новими трубами згідно з ГОСТ 8734.

Допускається місцеве спрацювання магістральної труби не більше ніж 15 % від товщини стінки поза різьбовими з’єднаннями і місцями кріплення.

Магістральний повітропровід потрібно обстукати дерев’яним молотком масою не більшою ніж 1кг і продути стислим повітрям.

Різьбу на кінцях труб перевірити різьбовими калібрами.

25.4.4 Запасний резервуар необхідно оглянути і піддати частковому технічному огляду відповідно до ЦТ-ЦВ-ЦЛ-ЦП-0050.

Запасний резервуар в разі наявності вм’ятин і корозійних пошкоджень, що не перевищують норми, які вказані в розділі 10 цього нормативного документу, допускаються до подальшої експлуатації, а ті, що перевищують норми, підлягають заміні.

Резервуари, придатні до експлуатації, продути стислим повітрям під тиском 0,6+0,05 МПа (6,0+0,5 кгс/см2) безпосередньо на вагоні з одночасним обстукуванням дерев’яним молотком масою 1 кг.

25.4.5 Стоп-крани перевірити на місці під тиском 0,5+0,02 МПа       (5,0+0,2 кгс/см2) омилюванням, пропуск повітря не допускається. Несправні стоп-крани необхідно замінити.

25.4.6 Випускний клапан 4315 випробувати в АКП (АВ) на працездатність і герметичність і, в разі позитивних результатів випробувань – установити на вагон без розбирання.

25.4.7 Знятий вузол поршня гальмівного циліндра розібрати і відремонтувати. В цьому разі необхідно:

- перевірити висоту пружини у вільному стані, в разі просідання більше ніж 30 мм –замінити новою: висота пружини у вільному стані, виконаної з прутка діаметром 10 мм, має бути не менше ніж 705 мм, а з прутка діаметром   11 мм – не менше ніж 625 мм;

- перевірити стан фільтра, сальника в передній кришці циліндра, очистити, промити і протерти їх;

- корпус циліндра очистити, сліди корозії видалити дрібною шліфувальною шкуркою;

- гумову манжету, що має прориви, потертості, чи що прослужила більше чотирьох років, замінити;

- повстяне кільце поршня очистити і змастити мастилом ЖТ-79Л або     ЖТ-72, а в разі наявності дефектів – замінити на нове, попередньо просочивши його мастилом;

- перед постановкою поршня на тертьові поверхні циліндра і манжети нанести тонкий шар гальмівного мастила.

Ремонт вузла поршня проводиться відповідно до вимог розділу 12 цього нормативного документу.

25.4.8 Перевірити міцність кріплення гальмівного циліндра на рамі вагона і в разі необхідності закріпити.

25.4.9 Усі деталі ручного гальма з вагона зняти незалежно від стану (крім гвинтів ручного гальма, які необхідно очистити, оглянути і перевіряти без зняття з вагона), очистити, оглянути, непридатні замінити справними. Незнімні деталі потрібно оглядати і ремонтувати безпосередньо на вагоні.

Валики, зношені у діаметрі більше ніж на 1 мм, втулки та інші деталі ручного гальма замінити на справні.

Гальмівний гвинт із гайкою очистити і перевірити. Гвинт і гайку із зносом різьби повздовж гвинта більше ніж 2 мм замінити або відремонтувати. Гвинти, на яких нова гайка має вільне повздовжнє переміщення більше ніж 1 мм, замінити новими або відремонтованими. На новий або відремонтований гвинт гайка повинна нагвинчуватися вільно і без заїдань.

Під час складання важільної передачі ручного гальма гвинт і шарнірні з’єднання змастити мастилом графітним УСсА або солідолом жировим Ус-1, на валики встановити типові шайби і нові шплінти.

25.4.10 Кронштейни для кріплення і підвішування гальмівного обладнання мають бути справними і міцно закріплені на рамі. Замість несправних встановити нові або відремонтовані відповідно до креслеників на конкретний тип вагона і візка.

25.4.11 Провести візуальний контроль протиюзного пристрою. Перевірити правильність монтажу і кріплення знімних плат, відсутність пилового забруднення та ознак термічного навантаження, надійність посадки з’єднувального штекера. В разі наявності термічного навантаження – замінити відповідну деталь. Виконати перевірку протиюзного пристрою відповідно до 6.2.10 ЦЛ-0084. Повідці осьових датчиків протиюзного пристрою замінити новими.

25.4.12 Електричні проводи гальма, клемні коробки і робочу камеру електроповітророзподільника потрібно ремонтувати безпосередньо на вагоні без роз’єднання трубопроводів (кондуїтів). В цьому разі необхідно перевірити стан і надійність кріплення труб, клемних коробок і наявність контргайок. Клемні коробки і кришки, що мають відколи, тріщини і вм’ятини, потрібно замінити. В разі наявності окислювання і підгоряння контактні шпильки, гайки, шайби необхідно від’єднати від панелі, наконечники проводів зачистити, залудити. Потрібно закріпити лінійні проводи і відводи до електроповітророзподільника в тритрубній клемній коробці.  У клемних коробках проводи повинні мати запас довжини для укладання їх без торкання контактних шпильок.

25.4.13 Робочу камеру електроповітророзподільника зовні необхідно очистити, продути стислим повітрям під тиском 0,6+0,05 МПа (6,0+0,5 кгс/см2) з попереднім обстукуванням її дерев’яним молотком масою не більшою ніж 1кг.

Шпильки з несправною різьбою і ослаблені потрібно замінити.

Необхідно перевірити камеру на герметичність. Перевірка провадиться стислим повітрям під тиском 0,6+0,05 МПа (6,0+0,5 кгс/см2) спеціальним пристроєм. Падіння тиску протягом 1 хв не допускається.

Контактна колодка має бути надійно закріплена на робочій камері і мати чисту поверхню. Під час монтажу колодки на камері потрібно не допускати торкання проводів, що підводяться до корпусу, неізольованими місцями. Запасну частину проводу потрібно укладати в гнізда камери на відстані, не меншій ніж 5 мм від болта з пружинним контактом; на кінці проводу має бути наконечник установленого типу.

Кільця і наконечники проводів не мають зрушуватися на контактних болтах. Під гайки кріплення наконечників потрібно ставити пружинні шайби.

25.4.14 Під час складання всі вузли і деталі електропневматичного гальма необхідно міцно закріпити на вагоні.

25.4.15 У кінцевих клемних коробках, у ізоляційній панелі мають бути контактні шпильки з різьбою М8 під робочий провід № 1 і з різьбою М6 під контрольний провід № 2. Тритрубні клемні коробки повинні мати тільки одну шпильку з різьбою М8 для кріплення робочого проводу; контрольний провід повинен проходити через середню тритрубну клемну коробку без закріплення. До контактної шпильки в тритрубній коробці потрібно приєднати робочі проводи № 1 від двох торців вагона, потім надіти на шпильку і приєднати відвід до електроповітророзподільника і закріпити гайкою з пружинною шайбою або контргайкою. Внутрішні поверхні коробок має покриватися електроізоляційною емаллю.

 25.4.16 Необхідно встановлювати з’єднувальні рукави № 369А з електроконтактом. На кінцях кабелю рукавів мають бути наконечники для проводу № 1 – під шпильку М8, для проводу № 2 – під шпильку М6. Проводи у двотрубних клемних коробках до відповідних шпильок підключаються наступним порядком: установити на відповідні шпильки наконечники робочого і контрольного проводів вагона, шайби і щільно закрутити гайки, надіти наконечники робочого і контрольного проводів рукава, шайби, пружинні шайби і щільно затягнути другі гайки. Кабель рукава в місці введення в клемну коробку необхідно ущільнити гумовим кільцем і штуцером. Гумо-текстильний рукав повинен мати індекс «Д».

25.4.17 Ізольовану підвіску рукава потрібно очистити, перевірити її стан, виміряти опір ізоляції між ізольованими частинами мегомметром, який повинен бути не менший ніж  0,8 МОм. В разі необхідності підвіску потрібно замінити новою чи відремонтованою.

Справну підвіску необхідно пофарбувати електроізоляційною емаллю.

25.4.18 Електричний блок протиюзного пристрою перевірити на працездатність на стенді, в разі необхідності замінити.

25.4.19 Гальмівні накладки  з товщиною робочого матеріалу менше ніж           10 мм замінити новими.

25.4.20 Регулювання гальмівної важільної передачі вагона проводиться відповідно до розділу 46 цього нормативного документу.

25.4.21 Після деповського ремонту приймання гальмівного обладнання на вагоні провадиться відповідно до розділу 47 цього нормативного документа.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 147; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.021 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь